Instagram'da "Direkt Seks"

Instagram'da "Direkt Seks"

Instagram'da dün yapılan son güncellemeyle birlikte artık kullanıcılar mesaj ve fotoğrafı birbirlerine gönderebilecek. Ancak bu durumun "sanal taciz"e yol açmasından endişe ediliyor.

Kevin Systrom, Instagram'ın yeni özelliğini Perşembe günü duyurdu: Özelden direkt fotoğraf ve video gönderme özelliği.

Bu özellik şu anki durumuyla arkadaşlarınızın yanı sıra hiç tanımadığınız kişilere de direkt fotoğraf ve video gönderme imkanı sunuyor.

Ancak bu durum başkalarının da size doğrudan video ve fotoğraf göndermesine yol açıyor.

Time dergisi bu konuya dikkat çekerek Instagram'ın yeni özelliğinin bir anda "Direkt Mesaj"dan "Direkt Seks"'e dönüşebileceği uyarısını yaptı. Hatta yeni özelliğe "Direct Sext" adını verdi.

Yeni özellikle Instagram'ı amacı dışında kullanmak isteyen bazı kişilerin cinsel organ, sex, şiddet içeren fotoğraflarla diğer kullanıcıları taciz etmesi kolaylaşmış oldu.

Twitter'da penis geyikleri

Sosyal medyada da bu özellik üzerine yorumlar yapıldı:

"Instagram'da DM'mi? Zaman penis fotoğrafları gönderme zamanı!"

"Instagram sadece çıplak fotoğraf göndermeyi 10 kat daha kolaylaştırdı"

"Instagram'ı update ettim ve tanımadığım bir yabancıdan gelen bir penis fotoğrafım oldu bile"

Spamcılar yaşadı

Mesele sadece sex değil. Spam'cılar için de Instagram'ın yeni özelliği bulunmaz bir fırsat. 

Bu özellikten önce eğer takip ettiğiniz kişinin gönderdiği fotoğraflar ya da videolar sizi rahatsız ediyorsa o kişi takip etmeyi bırakıp onlardan kurtulabiliyordunuz. Ancak şimdi o rahatsız edici fotoğraflar ve videolar doğrudan size gelecek.

Instagram'ın bu durumu için önerisi: İstemediğiniz kişilerden size mesaj geliyorsa o kişileri "ignore" edin. Bunun için özelliklerden "Bu kişiden gelen her şeyi ignore et"i seçmeniz gerekecek.

Bir gönderi aynı anda 15 kişiye gönderilebilecek. Bu arada listenizde olmayan kişilerden gelen mesajlar ayrı bir klasörde toplanacak.

Instagram Facebook'laşıyor mu?

Instagram'da iOS ve Android platformu için dün yapılan güncelleme ile milyonlarca kullanıcının beklediği özellik kullanıma sunuldu. 

Artık Instagram'da çektiğiniz fotoğrafları veya galerinizdeki fotoğrafları doğrudan Instagram'daki arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Hem fotoğraf hem de mesaj alışverişinin Instagram'a gelmesinin en çok Facebook ile Whatsapp'i etkilemesi bekleniyor. Çünkü Instagram artık salt fotoğraf paylaşma uygulaması olmaktan çıkmış durumda ve Whatsapp yerine de kullanılabilecek hale geldi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS