5 kişilik elektrikli hava taksi ilk test uçuşunu yaptı

Alman Lilium şirketi havaalanlarında check-in zorunluluğu olmadan uçabilen 5 kişilik hava taksi uçağının ilk uçuşunu gerçekleştrdi'Air Taxi' dünyanın ilk tam elektrikli, beş koltuklu jeti olarak 2025 yılında hava taksi hizmeti vermeye hazırlanıyor.

Lilium'un kurucu ortağı ve CEO'su Daniel Wiegand 4 Mayıs test uçuşuyla ilgili, “İki yıldan daha kısa bir sürede, seri üretim için hizmet edecek bir uçağı tasarladık, inşa ettik ve başarıyla uçurmayı başarabildik” dedi.

Birbirinden bağımsız 36 elektrikli motor tarafından çalışan jet böylelikle olası bir arıza anında diğerlerini kullanabilmeyi hedefliyor.

Başlangıç noktasından durarak havalanmanın, geleneksel bir pist kalkışının enerjisinin sadece onda birini kullandığını kaydeden yetkililer, taksi uçağın bugünün akü teknolojisi ile bile bir saatte 300 km'ye (186 mil) kadar uçabildiğini ileri sürdü.

2015 yılında Münih Teknik Üniversitesi'nden üç arkadaşı ile Lilium şirketini kuran Wiegand yatırımcılardan yaklaşık 100 milyon ABD doları tutarında yatırım aldı. Başlangıçta ticari lisansa sahip pilotlar tarafından kullanılacak uçakların ilerleyen yıllarda otomatik pilotla uçurulması hedefleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS