Bilim insanları tarih verdi: Teknolojinin sonu mu geliyor?

Bilim insanları tarih verdi: Teknolojinin sonu mu geliyor?

Bilim insanları 2020 yılında dünyaya bir solar fırtınanın vurma ihtimalini yüzde 12 olarak açıkladı. Eğer bu ihtimal gerçek olursa internetten tutun da cep telefonu servislerine kadar günümüz insanının bağımlı olduğu birçok teknolojik servis yeryüzünden silinecek.

Araştırmacılar, 2020 yılında oluşması muhtemel bir solar fırtınanın dünyamızı olumsuz etkileyeceğine dair uyarılarda bulundu. Üstelik bu olası fırtınanın 1859 yılında oluşan solar fırtına kadar şiddetli olabileceğini vurgulayan bilim insanları, teknolojiye bağımlılığın oldukça arttığı günümüz modern dünyasında büyük olumsuzluklara sebebiyet verebileceğini söylüyor.


Solar fırtınanın sebep olacağı yüksek oranda radyasyon global teknolojiyi deyim yerindeyse yerle bir edecek. İngiltere merkezli Express'in haberine göre, bu radyasyonun, dış atmosferdeki ısıyı arttırarak onun genişlemesine ve böylelikle de uydu sinyallerinin atmosfere girişinde büyük engellemelere sebep olacağı söyleniyor. Bu gelişme de bizi internetten, navigasyon sistemlerinden, televizyon ve cep telefonu sinyallerinden mahrum bırakacağa benziyor.


Ayrıca, dünyanın manyetik alanında artan akımların teorik olarak güç hatlarında elektrik artışına sebep olacağı ve bunun ise elektrik santrallerinde patlamalara yol açarak bölgesel ve geçici elektrik kayıplarının yaşanmasında etkili olacağı vurgulanıyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS