Google'a Çin'de 2 saatliğine erişilebildi!

Google'a Çin'de 2 saatliğine erişilebildi!
Sonra zamanının çoğunun zaten işyerinde geçtiğini fark etti. Neredeyse sadece uyumak için kullandığı bir eve aylık 2 bin dolar vermek akıllıca olmayacaktı. Böyle yaparsa cebinde hiç para kalmayacaktı.

Google'ın arama servisleri Çin'den 6 yıldır süren erişim yasağını bir şekilde delip ulaşılabilir oldu. Ancak Google'ın bu sevinci sadece 2 saat sürdü.

Pazar günü gerçekleşen olayda yerel saatle 23.30'da Çinli kullanıcılar Google'a girmeye başladı.
Hem Çinli kullanıcıları hem de Çin otoritelerini şaşırtan bu durum 01.15'e kadar sürdü. 


Çin yine bir yolunu bulup Google'a erişimi engelledi.


Pingwest adlı teknoloji bloğunda yer alan habere göre ise olay Pazar günü saat 20.00-21.00 saatleri arasında gerçekleşti. Sadece Google arama motoruna değil, Gmail ve Google Photos'a da ulaşım sağlanabildi.


Peki ne oldu da Google'a erişilebildi?


Resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen Çin yerel medyasında yer alan haberlere göre Google'a erişimin 2 saatliğine de olsa da mümkün olmasının sırrı bir Amerikan şirketiyle ilgili.


İddiaya göre bir Amerikan firması bölgede yeni online server'larını hizmete soktu. Server'ların IP adresileri Çin'in Great Firewall'u tarafından tanınmadığından bloklanamadı. 


Google henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı.


Drone’lar için endişe uyandıran rapor


Çin'de Google'a ve servislerine erişim 20190'dan bu yana engellenmiş durumda. Çin bu engellemeyi online sansür programı Great Firewall'la sağlıyor. 


Google'ın yanı sıra Facebook da engelli. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS