"Wifim Hotspot" uygulaması Türk girişimciye ödül kazandırdı

"Wifim Hotspot" uygulaması Türk girişimciye ödül kazandırdı

Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) tarafından düzenlenen ‘Yılın Başarı Ödülleri’ kapsamında ‘Yılın Genç Girişimci Ödülü’nü İzmirli Evren Mahir Bal ve ortağı Sedat Altuntaş kazandı.

Hollanda, Almanya, Belçika ve Türkiye ile reklam, güvenlik ve yazılım sektörlerinde hizmet veren Evren Mahir Bal ve Sedat Altuntaş, yeni nesil sosyal medya reklam aracı olarak ürettikleri ‘Wifim Hotspot’ adlı ürünle, Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) tarafından düzenlenen ‘Yılın Başarı Ödülleri’ kapsamında ‘Yılın Genç Girişimci Ödülü’nü kazandı.


İzmirli olan Evren Mahir Bal, ödülü kazandıktan sonra İzmir’e geldi. 


YILLARCA ‘ETNİK TİCARET’İ KIRMAYA ÇALIŞTIK


Okul bitip evlendikten sonra Hollanda’ya yerleşen 34 yaşındaki Bal, 11 yıldır yaşadığı Hollanda’ya ilk gittiğinde yaptığı tespitlerini paylaştı.


Bal, “Hollanda’ya adım attım, ilk olarak ciddi anlamda teknoloji yoksunu olduklarını gördüm. Tüm kayıtlar, tüm işlemler teknolojiden uzak yapılıyor. Eksik gördüğüm bu alanda ilerlemeye karar verdim. Avrupa’da kendi toplumumuzu önde tutmak kaydıyla, Hollanda’yı teknoloji anlamında diğer rakiplerine yaklaştırmak istedik. İşimiz çok zordu. Çünkü bir şeyi satmanız için önce anlatıp öğretmeniz lazımdı. Küçük firmalarla başladık. Şimdi Avrupa’nın en büyük şirketlerinin güvenlik ve bilgi işlem danışmanlığını yapıyoruz” dedi.


Hollanda’da yabancı oldukları için her seferinde yarışa geriden başladıklarını ifade eden Bal, Hollanda’daki yabancı firmaların kendi aralarında daha kolay ticaret yaptıklarını söyleyerek, “Hollanda’da, Hollandalı firmalar dışındaki firmalar kendi aralarında daha kolay ticaret yapıyor. Buna ‘etnik ticaret’ diyorum ben. Yıllarca bunu kırmanın yollarını aradık. Çünkü bu kırılırsa herkes için kabul edilebilir bir firma olmuş oluyorsunuz. Bunun yolu olarak da kendimize ait bir şey üretelim dedik ve ‘Wifim Hotspot’ uygulamasını geliştirdik” ifadelerinde bulundu.


YENİ NESİL REKLAM ARACI: WİFİM HOTSPOT


Uygulamanın ‘garsonlardan şifreyi doğru alamama stresini ortadan kaldırmak’ için ortaya çıkan bir uygulama olduğunu söyleyen Bal, uygulamanın Hollanda ve Türkiye’de 600’den fazla noktada hizmet verdiğini, Türkiye’ye yaymak için devletten onay beklediklerini söyledi.


Uygulamayla sosyal medyada 40 milyon gösterim yapıldığına dikkat çeken Bal, uygulamayı şu şekilde anlattı:


“Bu, kablosuz internet sağlayan ve ücretsiz internet veren işletmelerin rahatlıkla alıp modemlerinin yanına takabileceği bir cihaz. Kişi, ücretsiz internete bağlanmak istediği zaman şifreyle bağlanmak yerine, internete işletmenin kendi uygulaması aracılığıyla yani ‘Wifim Hotspot’ ile bağlanıyor. Bu uygulamayla yapılan bağlantıda hem kullanıcı internete daha kolay ulaşıyor hem de işletmeye de katkı sunarak internet hizmetini almış oluyor. Bu katkı farklı seçeneklerle olabilir. Örneğin, sorulan bir soruya verilecek cevapla müşteriye sağlanacak imkan ve ikramlar gibi işletmenin belirleyeceği kampanyalara katılarak internete bağlanabilir. Ya da kişi, işletmenin sosyal medya hesaplarını takibe alarak internete ulaşım sağlayabilir. Böylece kişi, internetini kullandığı işletmenin sosyal medya hesaplarının yönetimine de dahil olmuş oluyor.”


Bal, ürünü için “Bu, işletmenizde internetinizi kullanmak isteyen müşterilerinizin sizin adınıza tanıtımınızı yaptığı bir yeni nesil reklam aracı. Maliyetler düşük, imkanlar geniş. Bir yerde suyla yürüyen arabayı keşfetmiş oluyorsunuz” dedi.


ÖDÜL YENİ KAPILARI AÇMAYA BAŞLADI


HOTİAD’ın Hollanda ekonomisinin yükünü sırtlayan ve Hollanda’nın en ciddiye alınan derneği olduğunu söyleyen Bal, ödülle ilgili şu şekilde konuştu:


“Ödülün benim için büyük bir anlamı var. Ödül, benim 10 yıldır yaptığım çalışmaların karşılığını almama ve tanınmama vesile oldu. Ödüle son gün başvurdum ve kazandım. Hollanda’da bu dernekten bu ödülü almış olmak çok kıymetli. Telefonlarım susmuyor. İnsanlar gerçekten konuyla ilgili bilgi almak istiyor. Ödül yeni kapıları açmaya başladı bile. Daha iyilerini yapmak ve daha iyilerini üretmek için daha çok çalışacağız.” (Kaynak: Yeşim YAVUZER/EGEDESONSÖZ)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS