İranlılar tedirgin: Facebook niye açılıyor?

İranlılar tedirgin: Facebook niye açılıyor?

İran'ın büyük bölümünde Facebook ve Twitter'a erişim sağlandı.

İran'da 2009 yılında "Yeşil Devrim" sırasında engellenen Twitter ve Facebook'a erişim yeniden açıldı. Konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yok ancak bunun son dönemde ülkede etkili olan liberalleşme dalgasının bir parçası olduğu ifade ediliyor.

Ülkenin birçok yerinde, farklı servis sağlayıcılarını kullanan İranlılar sosyal medyaya erişim sağlayabildi. Birçok kullanıcı durumun yarattığı şaşkınlıkla ilgili mesajlar paylaştı.


Konuyla ilgili resmi bir açıklama henüz yapılmadığı için olayın teknik bir aksaklık olduğu da öne sürüldü. Ancak erişim izinlerinin verilmiş olması kuvvetli bir ihtimal gibi görünüyor. Zira geçtiğimiz yıldan bu yana İran'da bir sosyal medya açılımı yaşanıyor.


Dini lider Ayetullah Ali Hamaney Facebook, Twitter ve Instagram kullanıyor.


Yeni seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Twitter'ı aktif kullanan isimler. Ruhani geçtiğimiz günlerde Twitter'dan Yahudilerin Roş Aşana bayramını kutlamasıyla ve ABD'li siyasetçi Nancy Pelosi'nin kızıyla girdiği diyalogla çok konuşulmuştu. Cumhurbaşkanı daha önce de internet yasaklarını "beyhude" olarak nitelendirmişti.


Son olarak tüm kabineye Facebook hesabı açmaları yönergesi verilmişti.


İran'da sosyal medyaya erişim kağıt üzerinde yasak olsa da birçok teknolojiden anlayan kullanıcı VPN aracılığıyla sosyal medyaya erişim sağlayabiliyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS