Birbirinden güzel unutulmaz filmler

  1. Ajanda
Birbirinden güzel unutulmaz filmler

Dünyanın en çok izlenen unutulmaz -imdb'de sıra almış- filmler listesinde en çok izlenen hangileri oldu?. Birçok insanın sevdiği, hayran kaldığı, defalarca izleyip defalarca anlamlar bulduğu filmler bu sayfada yer alacaktır. Tüm türlerin olduğu bu filmler, hikayeleriyle haber içeriğimizde olacaktır.Birçok insanın "vazgeçmediğim" dediği filmleri gerek IMDB üzerinden gerek en çok izlenen filmler üzerinden listeye girmiştir. Film listesi her hafta güncellenecektir.
Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption)

IMDB'de birinci sırada yer alan Esaretin Bedeli adlı film şu ana kadar gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında ilk başta gösteriliyor. Birçok sinema eleştirmeni, filmin konusunu etkileyici bulmasına rağmen, IMDB'de kayıtlı olan filmler içinde birinci sırada hak etmediğini söylüyor.Shawshank Redemption, Frank Darabont'un yazıp yönettiği, Tim Robbins ve Morgan Freeman'ın oynadığı 1994 Amerikan drama filmidir. Stephen King romanı Rita Hayworth ve Shawshank Redemption'dan uyarlanan film, masumiyet iddialarına rağmen eşi ve sevgilisini öldürmekten dolayı Shawshank Devlet Hapishanesinde can verilmiş bir bankacı Andy Dufresne'in hikayesini anlatıyor.
1947'de Portland, Maine, bankacı Andy Dufresne eşini ve sevgilisini öldürmekten suçlu bulundu ve Shawshank Devlet Hapishanesinde iki kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Andy, kaçakçı, Ellis "Red" Redding ile ömür boyu hapse mahkûm bir mahkûm ile dostça sohbet içinde olur. Red, bir kaya çekiç ve sonra Andy için Rita Hayworth büyük bir poster tedarik eder. Hapishane çamaşırında çalışan Andy düzenli olarak "Kardeşler" ve liderleri Bogs tarafından saldırıya uğraması, Andy için hapishane hayatını değiştirecek ilk olaydır.

1949'da Andy, muhafızların kaptanı Byron Hadley'e kulak misafiri olur ve bir mirasla ilgili vergilendirilmekten şikayetçi ve parayı yasal olarak barınak için ona yardım etmeyi teklif edER. Kardeşler tarafından yapılan bir saldırı neredeyse Andy'yi öldürme eliğine getirir. Hadley Andy'nin yardımından sonra Bogs'u feci şekilde döver. Bogs daha sonra bir başka cezaevine gönderilir. Müdür Samuel Norton, Andy ile görüşür ve onu, ihtiyar mahkûm Brooks Hatlen'a yardım etmek için hapishane kütüphanesine atar. Andy'nin yeni görevi, hapishane çalışanları için maddi meseleleri yönetmeye başlamasının bir bahanesi. Zaman geçtikçe, Müdire Andy'yi çeşitli cezaevlerinden ve muhafızların kendisi de dahil olmak üzere çeşitli insanlar için idare etmek için kullanmaya başlar. Andy, haftalık mektuplar yazarak, çürüyen kütüphaneyi iyileştirmek için devlet hükümetinden para isteyecektir. Hapishanede geçirdiği süre boyunca, bir mahkum olan Ellis Boyd'a "Kırmızı" Redding'i sever ve müdürü para aklama operasyonunda onu kullanmaya başladıktan sonra kendisini muhafızlar tarafından korunur.
Baba
The Godfather


Godfather, Francis Ford Coppola tarafından yönetilen ve aynı adı taşıyan Mario Puzo'nun en çok satan romanına dayanan Albert S. Ruddy'nin yapımcılığını yaptığı 1972 Amerikan suç drama filmidir. Marlon Brando ve Al Pacino'yu kurgusal bir New York suç ailesinin liderleri olarak gösteriyor. 1945-1955 yılları arasındaki hikaye, Michael Corleone'ün (Pacino) isteksiz aile dışındakilerden acımasız mafya patronuna dönüştürülmesine odaklanan patron Vito Corleone tarafından aileyi geçiyor.
Paramount Pictures, 80.000 dolarlık fiyatla popülerlik kazanmadan önce romanın haklarını elde etti. Stüdyo yöneticileri, yönetmen bulma konusunda zorlandılar, çünkü ilk birkaç aday bu pozisyonu geri çevirdi. Onlar ve Coppola, özellikle Vito ve Michael olmak üzere birçok karakteri oynayacaklarına karşı çıkmadı. Film çekimi yerinde yapıldı ve programdan daha erken tamamlandı. Filmin müziği öncelikle Nino Rota tarafından Carmine Coppola'nın ek parçaları ile bestelendi.

Film, 1972 yılının en yüksek hasılat elde eden filmi ve şimdiye kadar yapılmış en yüksek hasılat yapmış başyapıt. En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu (Brando) ve En İyi Uyarlama Senaryosu (Puzo ve Coppola için) için Oscar kazandı. Diğer oscar adayı Pacino, James Caan ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Robert Duvall ve En İyi Yönetmen Coppola oldu. Bunu, devamı bölüm The Godfather Part II (1974) ve Part III (1990) izledi.
Casablanca
Casablanca

Casablanca, Michael Curtiz tarafından yönetilen ve Murray Burnett ve Joan Alison'ın sahnelediği sahne oyunu Everybody Ricks'e Rağmen Eden 1942 Amerikan romantik bir drama filmidir. Film Humphrey Bogart, Ingrid Bergman ve Paul Henreid'i canlandırıyor; Ayrıca Claude Rains, Conrad Veidt, Sydney Greenstreet, Peter Lorre ve Dooley Wilson bulunuyor. II. Dünya Savaşı sırasında Amerikalı bir gurbetçiye odaklanır ve bir kadın için olan sevgisinden birini seçmesi ve Çek direniş liderinin eşi Vichy tarafından kontrol edilen Kazablanka kentinden kaçarak Nazilere karşı savaşa devam etmesi için yardım etmesi gerekir.
Hikaye editörü Irene Diamond, yapımcı Hal B. Wallis'i Ocak 1942'de oyundaki film haklarını satın almaya ikna etti. Başlangıçta senaryoyu yazmaya Julius ve Philip G. Epstein kardeşler atandı. Stüdyo direncine rağmen, Frank Capra'nın Why We Fight dizisi üzerinde çalışmaya 1942 başlarında ayrılmışlardı. Howard E. Koch, Epstein'lar bir ay sonra tekrar başlayana kadar senaryoya atandı. Casey Robinson, üç haftalık yeniden yazımlarda yardımcı oldu, ancak çalışmaları daha sonra bilinçsiz hale gelecekti. Wallis, ilk tercihi olan William Wyler'in elinden alındığında filmi yönlendirmek için Curtiz'i seçti. Ana fotoğrafçılık 25 Mayıs 1942'de başladı, 3 Ağustos'ta bitiyor; Film, Los Angeles'taki Van Nuys Havaalanı'ndaki Van Nuys Havaalanı'ndan bir dizi istisna dışında, Burbank'daki Warner Bros. Studios'ta tamamen çekildi.
10 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler

Casablanca, En İyi Film, Yönetmen (Curtiz) ve Uyarlanmış Senaryo (Epstein ve Koch) olmak üzere üç Akademi Ödülü kazanmaya devam etti ve kademeli olarak itibarını arttırdı. Kurşun karakterleri, unutulmaz çizgiler ve yaygın tema şarkısı ikonik hale geldi ve film tarihteki en büyük filmlerin listelerinin en üstünde yer alıyor.
12 Angry Men
11 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
12 Angry Men, Reginald Rose'un aynı adlı bir telefondan uyarlanmış 1957 mahkeme salonunda geçen bir filmdir. Rose'un kendisi tarafından yazılmış ve Sidney Lumet tarafından yönetilen bu film, bir sanığın makul şüpheye dayanılarak suçlanmasını veya beraat etmesini planladığı 12 erkekten oluşan bir jüri öyküsünü anlatıyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde, jürinin çoğu cezai yargılamasında aldığı karar oybirliğiyle alınmalıdır. Film, hemen hemen tek bir set kullanmasıyla dikkat çekiyor: 96 dakikalık çalışma süresinin dışında jüri odasının dışında sadece üç dakika yer alıyor.
12 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
12 Angry Men, kişilik çeşitliliği yoğunluk ve çatışma katan bir grup insan arasında fikir birliği oluşturma yönteminde ve bu süreçte karşılaşılan zorlukları araştırıyor. Filmde isimler kullanılmaz: jüri üyeleri, ikisinin eninde sonunda isim değişimi yapacakları, sanık "oğlan" ve tanıkları "yaşlı adam" ve "hanımefendi" sokağın karşısı".
Schindler's List
13 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Schindler's List, Steven Spielberg tarafından yönetilen ve ortak yapımcı ve Steven Zaillian'ın yazdığı 1993 Amerikan epik bir tarihsel drama filmidir. Avustralyalı romancı Thomas Keneally'nin Schindler Ark romanından uyarlanmıştır. Film, bir etnik Alman işadamı olan Oskar Schindler'in hayatında bir dönem ile ilgilidir ve bu süre zarfında fabrikalarında istihdam ederek Holokost'tan binlerce Polonya-Yahudi mültecinin hayatını kurtardı. Liam Neeson, Schindler, Ralph Fiennes, Schutzstaffel (SS) subayı Amon Göth, ve Ben Kingsley, Schindler'in Yahudi muhasebecisi Itzhak Stern olarak canlandırıyor.
14 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Schindlerjuden (Schindler Yahudileri) hakkında bir film için fikirler 1963'ün başlarında önerildi. Schindlerjuden'den biri olan Poldek Pfefferberg, hayatının Schindler hikayesini anlatma misyonunu üstlendi. Spielberg, yönetici Sid Sheinberg'in Schindler Ark'ı için bir kitap incelemesi gönderdiği hikayeyle ilgilenmeye başladı. Universal Studios romanın haklarını satın aldı ancak Spielberg, Holokost'la ilgili bir film hazırlamaya hazır olup olmadığını bilmediğinden projeyi geçmek istedi.
15 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Schindler's List, 30 Kasım 1993'de Washington'da provoke edildi ve 15 Aralık 1993'te Amerika'da piyasaya çıktı. Genellikle şimdiye kadarki en büyük filmler arasında yer alan 22 milyon dolarlık bir bütçeyle dünya çapında 321,2 milyon dolar kazanılan gişe rekoru kırdı. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Orijinal Puan'ın yanı sıra diğer yedi ödül (yedi BAFTA ve üç Altın Küre dahil olmak üzere) on yedi Akademi Ödülü (on altı aday arasından) aldı. 2007'de Amerikan Film Enstitüsü, tüm zamanların en iyi 100 Amerikan filminin listesinde 8. sırada yer aldı. Kongre Kütüphanesi, 2004 yılında Ulusal Film Sicili'nde korunması için seçildi.
Pulp Fiction
16 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Pulp Fiction, Quentin Tarantino tarafından Tarantino ve Roger Avary'in öyküsünden yazılmış ve yönetilen 1994 Amerikan neo-noir "kara komedi" filmidir. Oldukça stilize bir tarzda yönetilen Pulp Fiction, Los Angeles mafyalarının, saçak oyuncuların, küçük suçluların ve gizemli bir evrak çantasının kesişen hikayelerini birbirine bağlar. Filmin başlığı, 20. yüzyılın ortalarında popüler olan haşere dergileri ve yoğun ses getiren suç romanlarından ibarettir.
17 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Pulp Fiction'ın senaryosu 1992 ve 1993'te yazılmış ve orijinal Avary tarafından True Romance için yazılan bazı sahneleri birleştirmiştir. Tarantino'nun diğer eserlerinin çoğunda olduğu gibi komplo, kronolojik sırayla sunuluyor. Film, açılış anlarından itibaren "pulp" olarak iki sözlük tanımlaması veren bir başlık kartıyla başlı başına kendine referans niteliğinde. Her bir karakterin çeşitli konulardaki perspektiflerini ortaya koyan eklektik diyalog ile monologlara ve gündelik konuşmalara ayrılan önemli ekran zamanı filmde mizah ile şiddetli bir şiddetin ironik bir kombinasyonu bulunuyor. Yazıtı Columbia TriStar tarafından "çok çatırdamış" olduğu bildirildi. Bununla birlikte, Miramax eşbaşkanı Harvey Weinstein anında onunla büyülendi ve film Miramax'ın tam finanse ettiği ilk film oldu.
Dövüş Kulübü
18 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Filmde iki kural vardır. Birinci kural: Hiçbir zaman "Dövüş Kulübü üzerinden konuşamazsın!". İkinci kural: Hayatın boyunca hiçbir zaman "Dövüş Kulübü üzerinden konuşamazsın!".
19 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir 'insomnia' yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır.
20 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile... Durden, Jack'in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack'i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan 'Dövüş Kulübü' ile tanıştıracaktır.
21 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
David Fincher'ın kısa sürede kült mertebesine erişen filminin popülerliği dillere destan.
22 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Filmin başrollerinde de Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi ünlü simaları görmek mümkün.
Forrest Gump
23 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Forrest Gump, birçok insanın en çok beğendiği filmler arasında yer alır. Romandan uyarlanan filmde; yazar Winston Groom, yönetmen Robert Zemeckis, oyuncular Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise.
24 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Film Forrest Gump'ın sıradışı yaşadıklarını anlatmaktadır. Düşük I.Q. sahibi Forrest Gump Jenny ile tanışır ve aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir.
25 / 25
Birbirinden güzel unutulmaz filmler
Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Description $}
{$ item.Title $}
{$ item.Description $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS