Börü nedir? (Börü kelimesinin anlamı ne?)

  1. Ajanda
Börü nedir? (Börü kelimesinin anlamı ne?)
Börü nedir? (Börü kelimesinin anlamı ne?)

Börü kelimesinin anlamı bir süre önce yayın hayatına başlayan dizinin takipçileri tarafından merak konusu oldu. Jandarma Özel Harekat (JÖH) ve Polis Özel Harekat (PÖH) ekiplerinin başlarına gelen olayları konu alan dizi yayın yapısı ile de dikkatleri üzerine çekti. 6 bölümlük bir dizi olan Börü aynı zamanda dijital ortamda BluTV üzerinden de izlenebilecek.

"Börü ne demek?" sorusu Google üzerinde dizi ile ilgili arama yapan kişiler tarafından sıklıkla aratılmaya başlandı. Eski Türkçe bir kelime olan Börü mitolojik bir anlama sahip olan kutsal kurt olarak adlandırılıyor. İşte 6 bölümlük mini dizinin yayın hayatına başlamasının ardından araştırılan mitolojik kelime ile ilgili tüm detaylar…

BÖRÜ NE DEMEK?

Yiğit, cesur, bahadır ve kurt anlamlarını taşıyan bu kelime eski Türkçe’ye ait bir tabir olarak kullanılıyor. Öncülük eden, koruyan, mert ve cesur kurttan türetilmiş bu kelime hayvan olan kurttan ziyade kurdun taşıdığı özellikler için kullanılıyor.

BÖRÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Türk Edebiyatının ünlü yazarlarından Hüseyin Nihal Atsız'ın "Bozkurtların Ölümü" ve "Bozkurtlar Diriliyor" adlı romanlarında anlattığı Kürşad ve 40 çerisi hikâyesindeki savaşçılardan birinin adı da Börü'dür. Romanda bu ada sahip olan karakter at üzerindeyken arkasını dönerek ok atabiliyor. Öte yandan aynı eserlerde Tanrı Dağı’nın eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrılarını ifade etmek için kullanılmış bir tabirdir.

ERGENEKON DESTANI YAZITLARINDA DA VAR

Ergenekon Destanı’nda da önemli bir yeri olan börü “Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt" olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak kurt kelimesiyle özdeşleşen bu kelime tarih boyunca farklı içeriklerde yerini almıştı.

{$ nextTitle $}
ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS