{$ day.Temps.HighTemp $} °

Ve Seyfülislam Kaddafi CNN Türk'te -3

Ve Seyfülislam Kaddafi CNN Türk'te -3

Türkiye günlerdir Libya'daki olayları yakından takip ediyor. Gazeteci Cüneyt Özdemir, başkent Trablus'a giderek Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi ile görüştü. Kaddafi, Libya devlet televizyonundan sonra ilk kez CNN TÜRK'e konuştu. Cüneyt Özdemir, sıcak gündemin merkezinde tüm merak edilenleri sordu, Seyfülislam Kaddafi yanıtladı.

CÖ: Time'ı okuyorsunuzdur mutlaka. Bir makalede Sayın Kaddafi'nin gizli bir gündemi olduğunu ve bir şeylerin ters gitmesi halinde kendisinin petrol rafinerilerini bombalatacağına, sadece Libya için değil tüm dünya için sıkıntı yaratacağına dair bir haber yer alıyordu. 

SK: Petrolü asla yok etmeyiz. O halka aittir. Biz kendi halkımızı öldürmeyiz. Onlar bizim halkımız. Böylesi karanlık bir dönemde halkımızı asla yalnız bırakmayız. Asla. Şimdi hepimiz birleşmiş durumdayız. Sonuna kadar mücadele edip bu teröristlerden kurtulacağız.

CÖ: Konuşmanızda ülkeyi Türkler ve İtalyanlara bırakmayız demiştiniz. Türkiyede çok tepkiye yol açtı. Biraz bu söylediğiniz açar mısınız?

SK: Ne demişim?

CÖ: Libya'yı Türklere ve İtalyanlara bırakmayız demişsiniz. Belki de çeviride bir sorun oldu..

SK: Libyada eski bir deyiş bu. İki yüz yıl önce Türklerle savaştık seksen yol önce de İtalyanlar'la savaştık. Libyada çok eski bir deyiştir bu. Libya'yı Türklere italyanlara bırakmamak.. Atasözü gibi birşey. Türkiye ya da İtalya ile doğrudan alakası yok. Tamamen geçmişle tarihle ilgili.

CÖ: Aklınızdan ne geçiyor çok merak ediyorum. Libya'da da Mısır ve Tunusta olduğu gibi bir şeyler değişecek mi? Sayın Kaddafi'nin 42 yıllık liderliği yeter mi artık Libya'da? Ne düşünüyorsunuz?

SK: Öncelikle bu krizden daha güçlü daha birleşmiş olarak çıkmamızı umuyorum. İkinci olarak Libya'nın daha iyi bir geleceğinin olacağından eminim. Ancak bizim gibi güçlü bir devletin halkımızın bir avuç terörist tarafından kontrol edilmesine asla izin vermeyiz. Böyle bir şey asla olmayacak.

CÖ: Bir b planınız var mı peki? Kardeşleriniz ve ailenizle birlikte bir gün Libya'yı terk etmek gibi bir planınız var mı? Başka bir ülkele gitmek gibi bir niyetiniz?

SK: A, B C planlarımız var. A planımız Libya'da yaşamak ve ölmek. B planımız Libya'da yaşamak ve ölmek...C planımız da Libya'da yaşamak ve burada ölmek.....Teşekkür ederim.

CÖ: Çok teşekkür ederiz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS