Batılı istihbaratçılar: IŞİD Türkiye'de istikrarı bozmaya çalışacak

 Batılı istihbaratçılar: IŞİD Türkiye'de istikrarı bozmaya çalışacak

IŞİD'in, etkisini Irak ve Suriye'de elde ettiği toprakların dışına taşımak için yeni bir strateji geliştirdiği ileri sürüldü. Batılı istihbarat yetkilileri, IŞİD'in yeni stratejisinde Türkiye'de istikrarı bozmak amacıyla hücreler oluşturulması ve yine Türkiye'de para kaynakları yaratma arayışlarının da bulunduğuna dikkat çekti. İstihbarat yetkilileri, cihadçıların önceliği artık toprak kazanmaya değil de yakın ya da uzakta bulunan düşmanlarına oldukları yerde saldırmaya vereceklerini söylüyor.

Koalisyon üyesi ülkeleri köşeye sıkıştırmak isteyen grubun, etki alanını genişletmek, yeni topraklar kazanmak, komuşlarını karıştırmak ve terörü düşmanlarına taşımak amacıyla yeni bir dış politika şekillendirdiği belirtildi.

Batılı istihbarat yetkilieri, IŞİD'in artık Avrupa ve hatta daha da uzak ülkelerde  saldırılar planladığı uyarısında bulundu. IŞİD, yükselişe geçişinden bu yana öncelikle Irak'ta sabitlenmiş ve "yakın düşmanlarına", Şii ve azınlık gruplara karşı aşırı şiddet uygulayan Sünni mezhepçi bir örgüt olarak nitelendiriliyordu.

Bu durum örgütün ideolojik hedefi olmaya devam ediyor ama artık aynı zamanda hızla büyümesini sürdürebilmek için uluslararası bir strateji geliştiriyor .

Cihadçılara karşı savaşan koalisyondaki ülkeler adına çalışan iki üst düzey istihbarat yetkilisi bu durumun kendilerini ciddi olarak endişelendirdiğini söyledi.

Daha güçlü ve merkezden kontrol edilen bir dış politikanın Batılı istihbarat örgütlerini ŞİD'in kabiliyetlerini yeniden gözden geçirmek zorunda bıraktı.Batılı bir yetkili, IŞİD'in uluslararası girişimlerini üç koldan gerçekleştireceğini söyledi. Birincisi, Libya ve Mısır'ın Sina yarımadasında yeni topraklar kazanarak genişlemek.

İkincisi, Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Suudi Arabistan gibi bölge ülkelerinde istikrarı bozmak amacıyla hücreler oluşturup gizlice parasal kaynaklar yaratmak.

Üçüncüsü ise Avrupa ve daha da uzaklardaki ülkelerde dikkatlice hazırlanmış saldırılar düzenlemek.

Türkiye'nin sınır kontrolünü kaybetmesi üzerine IŞİD'in operasyonlarını özellikle Türkiye'de yaygınlaştırma imkanı bulduğu belirtildi.

Türkiye'nin hala IŞİD'in başlıca kaynak ve cephane gibi malzeme güzergahı olmaya devam ettiğine dikkat çekilip, Türkiye ile bağlantıyı korumanın cihadçılar için çok önemli olduğu belirtildi.

Suruç'taki bombalı saldırı ve Temmuz ayında Suudi Arabistan'da düzenlenen saldırı şimdi IŞİD'in yakın ülkelerdeki istikrarsızlık yaratma stratejisinin hayata geçirilişi olarak değerlendiriliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS