Nazi hesapları gün yüzüne çıkacak

 Nazi hesapları gün yüzüne çıkacak

İsviçre bankalarındaki Nazi hesapları gün yüzüne çıkacak. Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt'ın bildirdiğine göre, İsviçre uzun yıllardan beri haber alınamayan hesapların tespit edilmesi için işlem başlattı.

Yapılan yasal değişiklikle 60 yıl ve daha uzun zamandır hiç bir işlem yapılmayan hesapların, kamuoyuna açıklanması çalışmalarının sürdüğünü  İsviçre Bankalar Birliği'nden bir yetkiliye dayanarak veren Handelsblatt, hesaplar hakkında yıl sonuna kadar kamuoyunun bilgilendirileceğini yazdı. Yapılan yeni düzenlemenin hem İsviçreliler, hem de yabancılar tarafından açılan hesapları kapsadığı belirtiliyor.

Nazi hesapları ortaya çıkacak

Düzenleme, 1955 ve öncesinde İsviçre bankalarında açılan ve 1965'ten bu tarafa ise hiç bir işlem yapılmayan ve haber alınamayan hesapların açıklanmasını öngörüyor. İsviçre'nin başlattığı bu hesap kontrollerinin, II. Dünya Savaşı sonrasında Naziler tarafından yatırılan paraları ortaya çıkarması bekleniyor.

1990'lı yıllarda, uzun süredir işlem yapılmayan banka hesaplarında, Naziler tarafından yatırılan ve Yahudilere ait paraların bulunduğu iddia edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS