Son Dakika

Ruslardan IŞİD'e büyük darbe

Ruslardan IŞİD'e büyük darbe

 Ruslardan IŞİD'e büyük darbe

Rus savaş uçakları dün düzenledikleri hava saldırılarında 14 önemli IŞİD hedefini vurdu.

Rusya Genel Kurmay Başkanı General Valery Gerasimov, Rus savaş uçaklarının Suriye'de 34 sorti yaptığını ve bu uçuşlar sırasında kruz füzeleri kullanıldığını söyledi.
Gerasimov, bu operasyon hakkında ABD öncülüğündeki koalisyona önceden haber verildiğini de sözlerine ekledi.

Gerasimov, "Çok büyük çaplı hava saldırıları sırasında IŞİD'e ait 14 önemli hedef havadan fırlatılan 34 kruz füzesiyle imha edildi. İmha edilen hedefler arasında IŞİD'in İdlip ve Halep bölgesindeki faaliyetlerinin komuta merkezi ile Suriye'nin kuzeybatısında bulunan cephane ve erzak depoları da bulunuyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: "Türkiye ile operasyona başlıyoruz"

IŞİD Anonymous'a yanıt verdi

Gerasimov, Suriye'deki Rus Hava Kuvvetleri'nin aralarında Su-34 bombardıman jetleri ve Su-27 savaş uçaklarının da bulunduğu toplam 37 yüksek teknoloji uçağı ile takviye edileceğini de sözlerine ekledi.

Gerasimov şöyle devam etti: "Rus Genel Kurmay personeli, Suriye'de yapılacak hava saldırıları için yeni bir plan geliştirdi. Buna göre 25 stratejik bombardıman uçağı, sekiz Su-34 Fullback saldırı uçağı ve dört adet de Su-27 Flanker jeti bulunacak."

Rus hava kuvvetleri destekli Suriye ordusu, 80 kasabayı IŞİD'in kontrolünden kurtarıp 500 kilometrekarelik bir bölgenin kontrolünü yeniden ele geçirdi.