Yunan Star gazetesi Eşref Amca'yı kullandı

 Yunan Star gazetesi Eşref Amca'yı kullandı

Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan 1.6 milyar euro borcunu ödeyemeyerek resmen temerrüde düşen Yunanistan'da, tabloid Star gazetesi, ülkede yaşanan durumun resmini çizebilmek için ilginç bir yönteme başvurdu.

Bankaların açılmadığı, kredi kartlarının kabul edilmediği ve ATM'lerin azami 60 euro verdiği bugünlerde, Yunan Star gazetesi, "Birkaç euro için büyük acı" manşetiyle verdiği haberinde, 1999'da yaşanan Düzce depreminin sembolü olan Eşref Amca'nın fotoğrafını kullandı.


Gazete, photoshop'la bağlamından kopardığı Eşref Amca'nın yürek burkan fotoğrafını, ATM önünde sıra bekleyen Yunan vatandaşlarıyla birlikte manşetine taşıdı.


Yunanistan temerrüde düştü!


Yunan Star gazetesinin 30 Haziran tarihli nüshasında "halkın perişan halini yansıtmak için" kullandığı fotoğrafı, Anadolu Ajansı'ndan Abdurrahman Antakyalı, 1999'da yaşanan 7,2 büyüklüğündeki Düzce depreminin ardından çekti.


Yunanistan'da gündem ekonomi


Eşref Cengiz'i yıkılan bir binanın önünde elinde ekmeklerle ağlarken yansıtan fotoğraf, bine yakın can kaybını yaşandığı Düzce depreminin sembolü olmuş, birçok yardım kampanyasının afişi olarak kullanılmıştı.2004 yılında hayatını kaybetti


Eşref Cengiz, 2004 yılında 75 yaşındayken kansere yenik düştü. Oğlu Önder Cengiz, babasının sembol fotoğrafının çekildiği anı Anadolu Ajansı'na şöyle anlatmıştı:


"Beş katlı binadaki iki kadın sağ mı çıkarılacak diye bakıyordu. Yardım dağıtanlar deprem zamanı Ankara'dan Melih Gökçek beyefendinin gönderdiği ekmeklerden birkaçını babama verdi. Babam duygusal bir insan olduğu için o esnada ağlamaya başladı. O meşhur fotoğraf da o esnada çekildi. Oysa bizim aileden vefat eden olmamıştı." ı konusunda olduça kızgın.


.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS