100 milyar Euro'luk tarihi anlaşma Paris'te imzalandı

Almanya, Fransa ve İspanya Savunma Bakanları, Avrupa’da yeni nesil savaş uçağı ve hava muharebe sistemi geliştirilmesi konusunda anlaşmayı Paris Havacılık Fuarı'nda imzaladı.Avrupa'nın ABD'ye bağımlılığını azaltmak için Almanya ve Fransa'nın ortak projesi kapsamında üretilmesi planlanan yeni nesil savaş uçağı projesine İspanya da katıldı.
Paris Havacılık Fuarı'nda gerçekleşen anlaşma törenine Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles katıldı.
Ülkelerin projede iş birliğini ortaya koyan anlaşma Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Macron'ın huzurunda imzalandı.
Fransa Savunma Bakanı Florence Parly yaptığı açıklamada anlaşmayı "Avrupa'nın yarının büyük stratejik zorluklarını önceden belirleyebileceğinin somur bir kanıtı" olarak niteledi.
Parly, Gelecek Hava Muharebe Sistemi'nin (FCAS-Future Combat Air System) 21. yüzyılın ikinci yarısındaki güç mücadelesiyle başa çıkmak için büyük bir varlık olduğuna işaret ederek, "Bugün burada olanlar tarihi" ifadesini kullandı.
Proje kapsamındaki jetler, Avrupalı havacılık şirketi Airbus ve Fransız şirket Dassault Aviation tarafından üretilecek. Jetler, Alman Eurofighter ve Dassault'un ürettiği Rafale savaş uçaklarının yerini alacak.
Droneların ve uyduların da yer aldığı hava muharebe sistemine yönelik gerekenler 2027'de karara bağlanacak ve geliştirme aşaması 2030'da başlayacak. Sistemin 2040 yılına kadar hizmet vermesi beklenmiyor.
Yetkililer projenin ne kadara mal olacağı konusunda açıklama yapmazken, Alman basınına göre söz konusu proje 100 milyar Euro'yu geçecek.

Fransa Savunma Bakanlığı'na göre Almanya ve Fransa hükümetleri, yeni nesil savaş uçağı projesine ilk başta 4 milyar Euro yatırım yapacak.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS