150 sığınmacı daha Türkiye'ye göndirildi

 150 sığınmacı daha Türkiye'ye göndirildi

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan "Geri Gönderme Anlaşması" kapsamında 150 mülteci daha Yunanistan'dan Türkiye'ye gönderildi.

Bu sabah Midilli'den 50, Sakız ve Samos adalarından 100 mülteci Dikili Limanı'na götürülmek üzere gemilere bindirildi. Mültecilere yardım etmek amacıyla Midilli Limanı'nda toplanan bir grup "geri gönderme" işlemini protesto etti. Limanda bir süre kargaşa yaşanırken protestocu grup, polis ve sahil güvenlik tarafından uzaklaştırıldı. Göçmenleri taşıyan gemi Dikili'ye doğru yola çıktı. 50 kadar göçmeni taşıyan ilk tekne sabah saat 10.00'da Dikili'ye ulaştı.

Sakız Adası limanı tekrar hizmete girdi
 
Aynı zamanda günlerce mülteciler tarafından işgal edilen Sakız Adası Limanı bu sabah erken saatlerde tekrar hizmete açıldı. Politishios.gr'ın haberine göre saat 01.00 civarında Güvenlik Kuvvetleri tarafından fişekler atıldı. Orada bulunan Belediye Başkanı ile Liman Müdürü toplananlardan otobüslere binmelerini ve limanı terk etmelerini istedi. Bir süre kargaşa yaşandı, sinir krizi geçiren bir kadın mülteci hastaneye kaldırıldı. Karşı çıkan 10'dan fazla mülteci gözaltına alındı ve Liman Müdürlüğü binasına götürüldü. Sonunda gönüllülerin ve adalıların yardımıyla mülteciler otobüslere binmeye razı oldu ve Liman tekrar hizmete açıldı.

Bu arada son 48 saat içinde ülkeye giren sığınmacı sayısında ciddi bir düşüş kaydettiği bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS