2 bin yıllık inci tanesi bulundu

2 bin yıllık inci tanesi bulundu

Avustralya'nın batısında arkeologlar 2000 yıldan da eski bir inci tanesi buldular. Araştırmayı yürüten uzmanlardan biri inci tanesini "eşsiz" olarak tanımladı. İnci tanesi Avustralya'daki antik alanda bugüne kadar bulunan ilk ve tek inci.

BBC Türkçe'de yeralan habere göre, 2011 yılındaki bir kazı esnasında çıkarılan incinin yaşını belirlemek tam dört yıl sürdü.
Kimberley bölgesinden çıkarılan inci üzerinde çalışan Wollongong Üniversitesi uzmanları, tanenin zarar görmemesi için inciye müdahale etmeden çalıştılar.


İnci tanesinin üzerindeki kabuğa uygulanan karbon tekniği ile incinin yaşının 2000 yıl kadar olduğu belirlendi. Ancak incinin bulunduğu bölgenin Avustralya'nın suni inci üretim bölgesine yakın olması ve tanenin tamamen yuvarlak olması, incinin modern zamanlarda üretilen ve toprağa yanlışlıkla karışan bir tane olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.


Che Guevara'nın kehaneti gerçek oldu


Doğada bulunan doğal incilerin tamamen yuvarlak şekilli olması oldukça ender rastlanan bir durum. Ancak yardımcı Profesör Kat Szabo ABC haber sitesine inci tanesinin sunni incilerde görülen tohuma sahip olmadığını ve doğal incinin tüm klasik işaretlerini taşıdığını söyledi.


Güneş ışını deri için büyük risk


İncinin rengi altınımsı pembe. Ancak bunun tanenin doğal rengi mi yoksa toprak altında bu denli uzun kalmasının bir sonucu mu olduğu bilinmiyor.Szabo tanenin yaşına göre oldukça iyi konumda olduğunu söyledi.


İnci tanesi bu ayın ilerleyen zamanlarında Batı Avustralya Denizcilik Müzesi'nde sergilenecek.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS