21 Yaşındaki model tacizciye kendi silahıyla karşılık verdi

21 Yaşındaki model tacizciye kendi silahıyla karşılık verdi

21 Yaşındaki model tacizciye kendi silahıyla karşılık verdi

Arkadaşını ziyaret etmek için trene binen genç kadın akılalmaz bir tacizle karşı karşıya geldi. Dakikalar süren tacizi durdurmak için bulduğu yöntemle kendini kurtarması ve tacizcinin kaçış anları ise sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yeni Zelanda'da modellik yapan 21 yaşındaki Shinae Martin, bir arkadaşını ziyaret etmek amacıyla çıktığı Avustralya yolculuğunda başına geleceklerden habersizdi. Queensland kentinden trene binen kadın, yolculuğu sırasında hayatının en sıra dışı dakikalarını yaşadı. Aslında genç kadın yolculuk edeceği vagonun boş olduğunu görünce biraz rahatlamıştı. Ancak ilerleyen dakikalarda trene bir kişi daha bindi ve boş olan vagonda Martin'in tam karşısına oturdu.

Bu duruma ilk başta pek aldırış etmeyen model, bir süre sonra karşısında oturan adamın kendisini telefonuyla kayda aldığını fark etti. Martin, kendisini görüntüleyen bu sapıkla göz teması kurmasına ve rahatsız olduğunu belli etmesine rağmen taciz yaklaşık 20 dakika boyunca devam etti.

"Telefonumla oynarken bana baktığını fark ettim. İlk önce çok umursamadım ancak tekrar kafamı çevirdiğimde adamın başka tarafa baktığını, telefonunun ise bana dönük olduğunu gördüm. Bulunduğumuz vagonda sadece ben ve onun olması çok ürkütücüydü."

 

Sonrasında tepki göstermekten çekinen genç kadın, “Yaptığı kaydı durdurmasını, hatta silmesini söylemeyi düşündüm ama bunu söylersem nasıl tepki vereceğini bilmiyordum" diye yaşadığı korkuyu anlattı. Martin, adamın onunla konuşmak için hiçbir girişimde bulunmadığını, hatta telefonla kendisini görüntülerken ve bakarken çok rahat tavırlar içinde olduğunu da ekledi. 

TACİZCİYE KENDİ SİLAHIYLA KARŞILIK VERDİ

Taciz devam ederken bu durumun önüne nasıl geçebileceğini düşünen genç kadının aklına ilk şoku atlattıktan sonra bir fikir geldi. Rahatsız olduğunu tavırlarıyla belli etmesine rağmen bunu umursamayan ve kendisini görüntülemeye devam eden adamı kendi silahıyla vurmaya karar verdi. Martin, “Onun bir süredir bana yaptığı gibi ben de onu kayda almaya karar verdim. Eğer bunu yaptığımda bir tepki vermezse o zaman durumu tamamen kafamda kurduğumu ve abarttığımı düşünecektim" ifadelerini kullandı.

Shinae Martin, soğukkanlılığını koruyarak telefonunu çıkardı ve kendisini görüntüleyen adama doğru çevirerek adamı kayda almaya başladı. Genç kadının bu hareketinden yaklaşık 13 saniye sonra kimliği belirsiz adam aniden toparlandı ve treni ilk istasyonda terk etti. Trenden ayrılırken de hiçbir şey yaşanmamış kadar rahat ve sakin tavırlar sergiledi. Genç kadın, ineceği istasyona ulaştığında yaşadığı olayın etkisini hala üzerinden atamamıştı. Başına daha kötü bir şeyin gelmesinden endişelenince yola tek başına devam etmek istemedi ve iner inmez arkadaşını arayarak yaşadığı olayı anlattı, gelip kendisini tren istasyonundan almasını istedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Arkadaşı tren istasyonuna ulaştığında yaptıkları ilk iş, tacizci adama ilişkin görüntüleri istasyonda bulunan görevlilerle paylaşmak oldu. Martin, bu sayede tacizcinin kimliğinin tespit edileceğini umuyor.

SOSYAL MEDYADA ALDIĞI TEPKİLER ŞOKE ETTİ

Shinae Martin, kayıt altına aldığı tacizci adamı teşhir etmek için sosyal medyayı kullanmaya karar verdi. TikTok hesabından 13 saniyelik kaydı paylaşan genç kadın bazı erkek kullanıcıların yaptığı yorumlar karşısında ise dehşete düştü. Videoya yapılan yorumların ardından Martin, yüklediği videoyu sildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yaşadığı olayın şokunu atlatamadığını söyleyen model büyük bir hayal kırıklığı yaşadığını belirtiyor. Martin, “Kadınların toplum içinde bu kadar korkmuş ve güvensiz hissetmeleri çok büyük bir hayal kırıklığı. Bunu görmezden gelmeye ve olmasına izin vermeye devam edersek, daha da kötüleşecek. Kadınlar olarak böyle aşağılayıcı şeylere katlanmak zorunda olmamız üzücü" dedi. Kadınların bu tarz durumlara karşı sessiz kalmasının doğru olmadığını da belirten Martin, “Bence en iyi çözüm bunu dile getirmek. Ne kadar görmezden gelirsek ve sessiz kalırsak, o kadar çok maruz kalıyoruz" açıklamasını yaptı.