24 yıl sonra benzer kare: Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İsrailli güvenlik güçleriyle tartıştı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kudüs ziyareti sırasında gittiği Fransız Kilisesi'nde İsrailli güvenlik güçlerini görünce öfkelendi ve "Çıkın buradan" diye bağırdı. 1996 yılında aynı kilise önünde, eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da İsrailli güçlerle tartışmıştı.5. Dünya Holokost Forumu'na katılmak üzere dün İsrail'e gelen Macron, İsrailli liderler ile görüşmesi sonrasında Filistin tarafına geçti.

Macron burada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüşme gerçekleştirdi.

Macron, ziyareti sırasında Mescid-i Aksa'yı da ziyaret etti.

İsrail tarafında ise Macron Ağlama Duvarı ile Azize Anne Kilisesi'ni ziyaret ett ancak karşısında İsrailli güvenlik güçlerini görünce öfkelendi.
Emmanuel Macron, kilise girişinde tartıştığı İsrailli güvenlik yetkilisine, "Lütfen kurallara saygı duyun. Bu kuralar yüzyıllardır yürürlükte. Benimle değişmeyecekler" dedi.

Le Parisien gazetesinden bir muhabirin kaydettiği ve Twitter'da paylaştığı videoda Macron İngilizce konuşuyor ve oldukça sinirli bir şekilde "Herkes kuralları gayet iyi biliyor. Yaptığın hareket hiç hoşuma gitmedi. Burayı terk et lütfen" derken duyuluyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre İsrail istihbaratı Shin Bet ve Kudüs Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan ortak açıklamada, güvenlik güçlerinin kilisede Macron'a eşlik etmeleri önceden kararlaştırılmıştı dedi. Açıklamada ayrıca "Macron yaşananlardan dolayı özür diledi ve güvenlik personeliyle el sıkıştı" dendi ancak Elysee Sarayı’ndan gelen açıklamada "İsrail güvelik güçlerine başkanlık özrü yoktur" ifadelerine yer verildi.

Azize Anne Kilisesi

Azize Anne Kilisesi, 19. Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu Padişahı I. Abdülmecid tarafından Fransa'nın Kırım savaşındaki desteği nedeniyle İmparator III. Napolyon'a hediye edilmişti. Kilise hâlâ Fransa toprağı olarak sayılıyor.

İsrail'in 1967'de Filistinlilerin yaşadığı Doğu Kudüs'ü ilhakından sonra, bölgedeki Fransız kilisesi de İsrail idaresi altındaki kısımda yer almıştı. Ancak Fransa dahil Batılı güçler Doğu Kudüs'ün ilhakını tanımadıkları için Azize Anne kilisesinin statüsü konusunda tartışmalar ve diplomatik girişimler hiçbir zaman sonuca vardırılamamıştı.
24 yıl önce de aynısı yaşanmıştı

Ancak Azize Anne Kilisesi'ndeki İsrailli güvenlik güçleriyle tartışan ilk Fransız Cumhurbaşkanı Macron değil.

2019'da hayatını kaybeden eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da, 1996 yılındaki ziyaretinde Azize Anne Kilisesi önünde sinirlerine hakim olamamış ve İsrailli güvenli güçlerinin davranışını 'provokasyon' olarak tanımlamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS