"3.5 yıl içerisinde vizesiz Avrupa çok iddialı"

"3.5 yıl içerisinde vizesiz Avrupa çok iddialı"

İngiliz Financial Times gazetesi AB'li yetkililerin Türkiye'nin üç buçuk yıl içersinde vize ile ilgili pazarlıkları bir sonuca bağlama isteğinin "çok iddialı" olduğu uyarısında bulunduğunu yazdı.

Gazete, AB'li yetkililerin  Ankara'ya güvenlik, göçmenlik, kamu düzeni ve adalet alanlarında da önemli reformlar yapması gerektiği uyarısında bulunduğuna dikkat çekti.

Türk vatandaşlarına vize engelinin kalkabilmesi için  AB'ye üye ülkelerinin tamamının onayı gerekiyor.

Financial Times ayrıca AB'nin Ankara'da Türkiye ile göçmenleri geri kabul etme ve karşılığında vizesiz seyahat pazarlıklarını başlatma anlaşmasının ilişkilerin iyiye gittiğinin bir işareti olduğuna  dikkat çekti.

Gazete konuyla ilgili haberinde, "Ama hala çok sayıda Türk yetkili, Brüksel'in AB üyeliği konusunda samimi olmadığını düşünürken, diğer yandan Avrupalı yetkililer özel konuşmalarında Erdoğan'ın AB'den esinlenen reformlarları ne kadar istediği konusunda şüphe duyuyor" ifadesine yer verdi.

Alman yayın kurumu Deutsche Welle de şu an için sadece pazarlık sürecinin başlatılacağını, Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat için daha çok uzun yıllar beklenmesi gerekebileceğini vurguladı.


AB Parlementosu üyesi Renata Sommer Duetsche Welle'ye yaptığı açıklamada, Türk vatandaşlarına vize engelinin kaldırılması uygulamasının yıllar alacağını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS