3 soruda Brüksel patlamaları

3 soruda Brüksel patlamaları

Avrupa'nın kalbi Brüksel günü terör saldırılarıyla geçirdi. Önce Zaventem Havalimanı'nda ardından da Avrupa Birliği kurumlarının yakınındaki Malbeek metro istasyonunda olmak üzere 3 ayrı patlama meydana geldi. Patlamada 34 kişi yaşamını yitirdi. Peki Brüksel'de tam olarak ne oldu, neden oldu, saldırıyı kim üstlendi ve sonrasında neler yaşandı? İşte 3 maddelik özet...

Ne oldu?


Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen 3 ayrı bombalı saldırıda en az 34 kişi öldü, 130 kişi yaralandı. Zaventem Havalimanı'ndaki çifte saldırıda giden yolcu bölümü ve apron hedef alındı. Yetkililere göre eylemlerden birini canlı bomba gerçekleştirdi. Üçüncü saldırı ise Malbeek metro istasyonuna yönelikti. Bu eylemin nasıl düzenlendiği konusunda henüz net bilgi yok.


Neden oldu?


Teröristlerin Belçika'yı seçmesinin muhtemel birkaç sebebi var. Avrupa Birliği'nin en önemli yönetim organlarının yerleşik olduğu Brüksel, bu nedenle Avrupa Birliği'nin başkenti olarak kabul ediliyor. Ayrıca NATO Merkez Karargahı'na ev sahipliği yapıyor. Paris'te 132 kişinin öldüğü saldırılar da Belçika'da, Molenbeek'te planlanmış, katliamın baş organizatörü Salih Abdüsselam ise sadece 4 gün önce Brüksel'de yakalanmıştı.


Tüm detaylarıyla Brüksel Havalimanı'nda patlama


Sonrasında neler yaşandı?


Avrupa Birliği'nin başkentinin 3 bombayla hedef alınması, dünya genelinde terör korkusunu daha da körükledi. Belçika'da saldırının hemen ardından hayat durdu. Avrupa'nın hemen hemen tamamında terör alarmı düzeyi yükseltildi, İngiltere'den Güney Kıbrıs'a kadar tüm ülkeler özellikle ulaşım ağlarında olağanüstü güvenlik önlemleri almaya başladı. Saldırıları IŞİD'in üstlendiği duyuruldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS