50 bin kişiyle Musul'a harekat

50 bin kişiyle Musul'a harekat

Dün gece yarısı 3 koldan başlayan Musul operasyonunda ilk 24 saat tamamlandı. Şu ana kadar DEAŞ'tan 12 köy geri alındı. Çatışmalarda 6 peşmerge hayaını kaybederken, DEAŞ'ın düzenlediği intihar saldırısında 70 Irak askerinin hayatını kaybettiği öğrenildi.

İbadi: Türkiye'yi ileri gitmemesi için uyarıyoruz


Pentagon'dan Musul ile ilgili son dakika açıklaması


Musul'da intihar saldırısı 


Musul operasyonuna kaç ülke katılıyor?


DEAŞ’ın Irak’ta son kalesi Musul’a kara operasyonu dün sabaha karşı başlarken, Irak güçleri, Peşmerge ve Türk ordusunun eğittiği Ninova Muhafızları birliği üç cepheden harekete geçti. 30 bin kişilik Irak ordusu güney ve güneydoğudan, 15 bin kişilik Peşmerge ve bin 500 kişilik Ninova gücü doğudan ilerlerken 19 ülkenin yer aldığı koalisyon güçleri havadan ve karadan destek veriyor.  ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Musul operasyonunun, DEAŞ’ın kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasına yönelik kampanyanın dönüm noktası olduğunu kaydetti.

ABD’nin bölgede 6 bin, Fransa’nın ise 500 askeri bulunuyor. Musul’da 4 ila 8 bin militanı bulunan terör örgütünün direneceği mi, yoksa Suriye’ye mi kaçacağı merak konusu. Operasyonun dünkü aşamasında ABD’nin İncirlik ve Türkiye’nin Kuzey Irak’taki  Başika üsleri kullanılmadı. Sınırda güvenlik önlemleri arttırılırken Silopi’ye çok sayıda tank ve zırhlı araç sevkıyatı yapıldı.

Irak’ta terör örgütü DEAŞ elinde kalan son kale Musul için kapsamlı harekât dün sabaha karşı 04.00’da başladı. Operasyona Irak ordusu, milis güçleri ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) silahlı gücü Peşmerge birlikleri kente ABD ile Fransa’nın havadan ve karadan desteğiyle ilerliyor. Şu ana dek 6 Peşmerge hayatını kaybetti. 14’ü yaralandı. IŞİD düzenlediği intihar saldırısıyla 70 Irak askerini öldürdüğünü iddia etti. Türk askeri birliğinin eğittiği Musul’un eski valisi Esil Nuceyfi’ye bağlı 3 bin kişilik çoğunluğu Iraklı Sünni savaşçılardan oluşan Ninova Muhafızlarının yarısı da operasyona Peşmerge birlikleriyle katıldı. IKBY Peşmerge Bakanlığı, kapsamlı kara operasyonun üç cepheden başlatıldığını açıkladı. Buna göre Musul’un doğusundaki Hazır cephesinde Peşmerge, güneydeki Guveyr ve Kayyara cephelerinde ise Irak ordusu harekete geçti. Üç koldan ikisinde Irak güçleri, birinde ise Peşmerge birlikleri ile Ninova Muhafızları ilerliyor. Peşmerge güçleri daha çok Zertek Dağı, Başika cephelerini, Irak ordusu ise Musul’un güneyinde yer alan Kayyara ilçesindeki askeri hava üssünü karargâh olarak kullanıyor. Irak Başbakanı Haydar el İbadi dün sabaha karşı harekâttan önce yaptığı açıklamada Musul kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini duyurmuştu.

30 bin kişilik Irak gücü:

Fransız AFP’nin haberine göre Musul’a hareket eden birlikler içinde özel kuvvetler, paramiliter federal polis, yerel polis güçleri de var. Ayrıca mezhepçi olmakla suçlanan Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri) de sahada. Bu çatı örgütünün altında İran destekli Kateib Hizbullah, Asaib Ehli Hak ve Bedir Milisleri  ve bazı Sünni gruplar da yer alıyor.

Irak güçlerinin toplam sayısı 30 bin civarında. IKBY’nin silahlı gücü Peşmerge’den de 15 bin civarında savaşçının harekâta katıldığı tahmin ediliyor. Bu arada ABD öncülüğünde 19 ülkenin yer aldığı koalisyon da operasyona destek veriyor.

ABD ve Fransız birlikleri

 6 bin civarında ABD, 500 civarında Fransız askeri sahada bulunuyor. DHA’nın haberine göre ABD askerlerinden bir grup, Zertek Dağına geldi. ABD askerlerinin özellikle kritik noktalara yapılacak olan hava saldırıları için hedef belirleme ve koordinat verme işlerini kolaylaştırdıkları öğrenildi.

12 köy alındı

Irak güçleri Musul’un güneyinde 4 köyü geri aldı. Peşmerge Güçleri 70’inci Birlik Komutanı Şeyh Cafer Şeyh Mustafa, “8 köyün kontrolünü öngören plan başarıyla tamamlandı. 40 km2’lik alan DEAŞ’tan temizlendi” dedi.Pentagon Sözcüsü Peter Cook da Musul operasyonunun ilk gününü değerlendirirken, operasyonun ‘takvimin ilerisinde’ olduğunu söyledi.


DEAŞ ne yapacak?

Hazır’dan ilerleyen Peşmerge güçlerine DEAŞ dün bomba yüklü araçlarla saldırmaya çalıştı. Sekizi ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları tarafından vurularak tahrip edildi. Bir bomba yüklü araç ise Peşmerge savaşçılarının Katyuşa füze ateşi ile vuruldu. DEAŞ, köylerde fazla direnmezken Musul’da ne yapacağı merak ediliyor. Liderlerin çoktan kenti terk ettiği haberleri gelirken, örgüt üyelerinin doğudan ve güneyden gelen hücum karşısında batıdaki Suriye’ye kaçmayı deneyebileceği belirtiliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS