500 kişinin alıkonulduğu 'işkence evinden' kurtulanlar anlattı: Cehennem azabı gibiydi

Nijerya'da işkence gören yaklaşık 500 kişinin polis baskınıyla kurtarıldığı binadan çıkanlar, yaşadıklarını "cehennem azabına" benzetti.Ülkenin kuzeyindeki Kaduna kentinde Perşembe günü düzenlenen bir operasyonda 500 erkek, İslami eğitim ve ıslahevi olarak kullanılan bir binadan kurtarılmıştı.
BBC Türkçe'nin haberine göre polisler binada tutulan kişilerin köleliğe maruz bırakıldığını, insanların ayaklarından zincirlendiğini açıkladı.

Binadan kurtarılanlar işkence gördüklerini ve cinsel tacize uğradıklarını anlatıyor.
Binayı ziyaret eden BBC'den Ishaq Khalid, başka kurumlarda da benzer istismarların yaşanmakta olduğuna dair endişelerin bulunduğunu aktarıyor.

Khalid, ülkede Müslüman nüfusun yoğun olduğu bu kesimde aileler çocuklarını okula gönderecek parayı bulamadığını, çocuklarını düzgün bir denetleme sisteminin olmadığı bu tür kurumlara gönderdiğini söylüyor.
Binanın girişinde Ahmad bin Hambal İslami Öğretiler Merkezi tabelası asılı. Fakat bazıları bu yapıyı davranışsal sorunları bulunan genç erkekler için "ıslahevi" olarak da kullanıyordu.
Reuters'a konuşan Kaduna Polis Sözcüsü Yakubu Sabo, ortaya çıkardıkları "insanlık dışı muamele" nedeniyle burayı İslami bir okul olarak değerlendirmenin mümkün olamayacağını söyledi. Bu kurum ailelerden para alsa da ne bir okul ne de bir ıslahevi olarak kayıt yaptırmış.
Bazıları bu kurumda çalışan görevliler olan yedi kişi gözaltına alındı. Hükümet, ülkede Kuran eğitimi verdiğini belirten diğer kurumların da araştırılacağını söyledi.
Nijerya'nın kuzeyinde bugüne kadar defalarca istismar vakası yaşandı. Bazı vakalarda öğrenciler günlerce sokaklarda dilencilik yapmaya zorlandı. Isa Ibrahim, binaya iki hafta önce ailesi tarafından "davranışlarını düzeltmek" amacıyla yollandığını anlatıyor.
Polis baskınından bir gün önce kaçmaya çalıştığını belirten Ibrahim, eski bir jeneratöre zincirlendiğini, elleri bağlanarak tavandan sarkıtıldığı bir işkenceye maruz kaldığını söylüyor:
Ibrahim aç bırakıldıklarını, kendilerine yalnızca bir miktar pirinç verildiğini, orada tutulan herkesin enerjisini yitirdiğini söylüyor: "Çok sayıda yaram var. Neredeyse bedenimin her bölgesinden yaralandım. Uyurken bile sopalarla bizi uyandırıyorlardı."
Birkaç yıldır faaliyette olduğu tahmin edilen kurumdan kurtarılan çocukların en genci beş yaşındaydı.
Binadakilerin çoğu Nijerya'nın kuzeyinden olsa da bazıları da Burkina Faso'dan gelmişti.
'İşkence evinde' terk edilmiş zincirler
BBC'den Ishaq Khalid gözlemlerini ise şöyle anlatıyor: "İki katlı, pembe boyalı cezaevi benzeri binanın etrafına yüksek duvarlar ve dikenli teller örülmüş. Azametli bir kapısı, ondan fazla odası ve havalandırma amaçlı küçük bir penceresi var."

Binaya girdiğimde ortalığa saçılmış döşekler, kovalar, kitaplar ve kıyafetler gördüm. Polis baskınının ardından geride bırakılan nesnelerdi bunlar.
"Kaduna Polis Sözcüsü Yakubu Sabo, baskın sırasında içerdeki çoğu kişinin zincirlenmiş durumda olduğunu söylüyor.

Ben de binaya girdiğimde terk edilmiş zincirleri, kurtarılanların bahsettiği gibi zincirlerin bağlı olduğu eski jeneratör ve araç tekerleklerini gördüm.

Binanın yakınlarında yaşayanlar ise öğrendikleri karşısında şok olmuş. Konuştuğum bazı mahalle sakinleri, yan binalarında böyle bir yerin bulunduğuna inanmakta zorluk çektiklerini söylüyor."
Kurtarılan çocukların bir kısmı, Kaduna'da kurulan bir kampa getirilen akrabalarına kavuştu. Bazı veliler, bu okula kaydettirdikleri çocuklarını görmelerine izin verilmediğini anlattı.

Çocuğunu almaya gelen Ibrahim adlı bir veli, "Bu okulda böyle bir şey olduğunu bilsek çocuğumuzu yollamazdık. Onları insan olsunlar diye gönderdik ama kötü muameleye maruz kalmışlar" dedi.

Kaduna eyalet hükümeti, bölgedeki tüm okulların inceleneceğini açıkladı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS