ABD Başkanı Trump'tan, Musul için İbadi'ye tebrik telefonu

  1. Dünya
ABD Başkanı Trump'tan, Musul için İbadi'ye tebrik telefonu
ABD Başkanı Trump'tan, Musul için İbadi'ye tebrik telefonu

ABD Başkanı Trump, Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması dolayısıyla Irak Başbakanı İbadi'yi arayarak tebrik etti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılması dolayısıyla Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yi arayarak tebrik ettiği bildirildi. Irak Başbakanlığından yapılan açıklamada, Trump'ın İbadi'yi telefonla arayarak, Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılmasından dolayı tebriklerini ilettiği duyuruldu.

'Büyük zafer hikayeleri'

Açıklamada, Trump'ın, "Iraklı savaşçılar ve yönetimin cesaretine saygı duyduğunu ve takdir ettiğini", ayrıca "büyük zafer hikayelerinin tüm dünyada yankılanacağını" söylediği bilgisi paylaşıldı.

İbadi'nin ise terör örgütü DEAŞ'la mücadelede uluslararası koalisyon güçlerinin ülkesine verdiği destekten övgüyle söz ettiğine değinilen açıklamada, Irak Başbakanı'nın bunun yanı sıra "Iraklılar, ülkelerinin terörden kurtarılması için çok kurban verdi. Irak halkı, ülkeyi yönetecek olandır ve kimsenin egemenliğini, ülkesinin ve zenginliklerini ihlal etmesine izin vermeyecektir." dediği aktarıldı.

10 Temmuz'da ilan edilmişti

Başbakan Haydar el-İbadi, Haziran 2014'ten itibaren DEAŞ'ın kontrolünde olan Musul'un tamamen kurtarıldığını 10 Temmuz'da resmen ilan etmişti.

Irak ordusu, Peşmerge ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleriyle 17 Ekim 2016'da Musul'un DEAŞ'tan kurtarılması kapsamında doğu yakasına operasyon başlatmıştı. Doğu yakasının yaklaşık 100 gün süren operasyonların neticesinde 24 Ocak'ta tamamen DEAŞ'tan geri alınmasının ardından 19 Şubat'ta da Musul'un batı yakasının kurtarılması için üç cepheden operasyon başlatıldığı belirtilmişti.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Description $}
{$ item.Title $}
{$ item.Description $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS