Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönem: ABD Büyükelçiliği'nden açıklama geldi

Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönem: ABD Büyükelçiliği'nden açıklama geldi

ABD Büyükelçiliği: Türkiye ile İsrail’in karşılıklı büyükelçi atayacağı haberini memnuniyetle karşıladık.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye ve İsrail'in karşılıklı olarak büyükelçi atama kararı aldığını açıklamasının ardından peş peşe açıklamalar geldi. 

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve İsrail Başbakanı Yair Lapid'in ardından, ABD Büyükelçiliği'nden Ankara-Tel Aviv hattındaki yeni döneme ilişkin açıklamada bulundu.

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklama şu şekilde:

"ABD Ankara Büyükelçiliği olarak Türkiye ve İsrail’in, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamında karşılıklı olarak büyükelçi atayacağına ilişkin haberleri memnuniyetle karşılıyoruz.

İSRAİL'DEN 'KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİ ATAMA' AÇIKLAMASI

Türkiye ve İsrail’in karşılıklı büyükelçi atama kararına ilişkin İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, “İsrail ile Türk halkları arasındaki daha fazla ekonomik ilişkileri, karşılıklı turizmi ve dostluğu teşvik edecek önemli bir gelişme” açıklamasını yaptı.

Herzog sosyal medya mesajında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı etiketleyerek “Türkiye ile tam diplomatik ilişkilerin yenilenmesini takdir ediyorum- geçen yıl öncülük ettiğimiz, İsrail ile Türk halkları arasındaki daha fazla ekonomik ilişkileri, karşılıklı turizmi ve dostluğu teşvik edecek önemli bir gelişme” dedi.

Herzog bir diğer mesajında ise Ortadoğu’da iyi komşuluk ilişkilerinin herkes için önemli olduğunu vurgulayarak Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlar gibi tüm inanç mensuplarının barış içinde yaşayabileceğini belirtti.

İsrail Başbakanı Yair Lapid ise “İsrail ve Türkiye, geri dönen büyükelçiler de dahil olmak üzere, milletlerimiz arasındaki tam diplomatik bağları yeniden kurma kararı aldı. Bu, sadece ikili ilişkilerimizi derinleştirmeye değil, bölgesel istikrarı güçlendirmeye de katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atama kararı aldık

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Tel Aviv'e büyükelçi atama kararı aldık