ABD Büyükelçisi John Bass'tan Zaman Gazetesi açıklaması

ABD Büyükelçisi John Bass'tan Zaman Gazetesi açıklaması
ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin "Biz, PYD'yi terör örgütü olarak tanımlamıyoruz" ifadesi nedeniyle öğle saatlerinde Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı belirtildi. Bakanlıkta, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ümit Yalçın, Büyükelçi Bass'e, Kirby'nin PYD'ye yönelik açıklamalarından Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, Zaman Gazetesi'ne kayyum atanması ve sonrasında yaşananlara ilişkin açıklama yaptı.

Bass, gazetenin haber yapım sürecine kayyum tarafından müdahale edildiğine ilişkin haberlerden rahatsızlık duyduğunu belirtirken, kayyumu protesto edenlere karşı biber gazı ve plastik mermi kullanıldığı yönündeki haberleri endişeyle izlediğini kaydetti.


Davutoğlu'ndan Zaman ve Boydak açıklaması


ABD Ankara Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle:


''Zaman gazetesinin haber yapım sürecine kayyum tarafından müdahale edildiğine dair haberlerden derin rahatsızlık duyuyorum. Devir işlemini protesto edenlere karşı biber gazı ve plastik mermi kullanıldığına dair haberleri de endişeyle izliyorum. Evet, hukuki sürece saygı duyulmalıdır. Ancak, özgür bir basın ve hukuka uygun yargılamanın önemine de saygı duyulmalıdır.''

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS