hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD Deyrizor'da hastaneyi vurduğunu açıkladı

  ABD Deyrizorda hastaneyi vurduğunu açıkladı
  expand
  KAYNAKAA

  ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon tarafından yapılan açıklamada Suriye'nin Deyrizor iline bağlı Heccin'de bir hastanenin vurulduğu belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Suriye'nin Deyrizor iline bağlı Heccin ilçesinde bir hastaneyi vurduklarını açıkladı. 

  Koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, "DEAŞ güçleri 9 Aralık'ta Koalisyon ortaklarına saldırmak için Heccin Hastanesini kullandı. Bu faaliyetleri ile DEAŞ hastaneyi Cenevre Sözleşmesi kapsamında korunan bir tesisi aksine bir amaçla kullanarak hastanenin, silahlı çatışma kanunlarınca sağlanan korunma statüsünü kaybetmesine neden oldu." ifadesine yer verildi. 

  Sivil kayıplarına ilişkin bilgi vermedi

  Günlük basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, "Hastanelerin kullanılması kabul edilemez ve bu DEAŞ tarafından kullanılan standart bir taktiktir." dedi.

   Manning, hastanedeki sivil kayıplarına ilişkin bilgi vermedi.

  Gazetecilerin hastenenin vurulmasına neden olan acil bir tehdit söz konusu olup olmadığına yönelik sorusuna Manning, hastaneden ateş açıldığı yanıtını vermekle yetindi. Manning, DEAŞ'ın ateş açtığı silahların ağır silahlar olup olmadığına ilişkin soruları da yanıtsız bıraktı.  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Deyrizor'da cami de vurulmuştu

  ABD öncülüğündeki koalisyon, ekim ayında Deyrizor ilinde birçok camiyi hedef aldı ve saldırılarda onlarca sivil hayatını kaybetti. Yerel kaynaklar koalisyonun 22 Ekim'de Heccin ilçesinde vurduğu Zeviye Camisinde 7 sivil hayatını kaybettiğini belirtmişti. Albay Manning caminin hedef alındığını açıklamıştı ancak sivil kayıplarına ilişkin herhangi bir bilgi vermemişti. 

  Kaynaklar, koalisyon güçlerinin ayrıca, DEAŞ ve YPG/PKK'nın çatıştığı Heccin'de 21 Ekim'de de bir Kur'an kursuna hava saldırısında bulunduğunu, burada da 6 sivilin öldüğünü belirtmişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow