ABD Dışişleri Bakanı John Kerry kabarık bir dosyayla geliyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry kabarık bir dosyayla geliyor

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, koltuğunun altında Suriye kirizi, IŞİD'le mücadele, Ukrayna'daki gelişmeler ve İsrail-Filistin gerilimi dosyalarıyla Avrupa ve Ortadoğu ziyaretine başlıyor. 21-25 Ekim günlerini kapsayacak ziyaretleri sırasında Kerry, İsrail Başbakanı Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Abbas ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile ikili görüşmelerin yanı sıra Türkiye, Rusya, Suudi Arabistan ve Ürdün dışişleri bakanları ile de çok taraflı toplantı yapacak.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bu hafta ziyaret edeceği Avrupa ve Ortadoğu'da İsrail-Filistin gerilimi, Suriye'de devam eden kriz, IŞİD'le mücadele ve Ukrayna'daki gelişmelerle ilgili yoğun diplomatik temaslarda bulunacak.


John Kerry: 'Esad acımasız bir diktatör'


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Kerry'nin 21-25 Ekim'de Avrupa ve Ortadoğu'yu kapsayacak seyahatiyle ilgili bilgiler paylaştı. Kirby, Bakan Kerry'nin 21 Ekim'de Avrupa'ya, daha sonra da Ortadoğu'ya giderek, başta Filistin'de artan gerilim ve Suriye'deki mevcut durum olmak üzere, IŞİD'le mücadelede gelinen nokta ve Ukrayna'daki gelişmeler gibi küresel ve bölgesel meseleler hakkında muhataplarıyla temaslarda bulunacağını dile getirdi.


ABD'den 'Rusya ile anlaşmaya hazırız' mesajı


Kirby, Kerry'nin ziyaret programının detaylarına yönelik sorular üzerine, ziyaretin Avrupa ayağının bir veya iki ülkeyi, Ortadoğu ayağının ise en az bir ülkeyi kapsayacağını belirtmekle yetinirken, zaman ve yerlere dair detaylar üzerinde hala çalışıldığını söyledi.


Kerry-Lavrov görüşmesinde operasyon vurgusu


Sözcü Kirby, Kerry'nin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşeceğini, Suriye konusunda da Türkiye, Suudi Arabistan, Rusya ve Ürdün dışişleri bakanlarıyla çok taraflı toplantı düzenleyeceğini bildirdi.


Kerry: 'Rusya'yla Suriye konusunda temel ilkelerde anlaştık ama...'


İsrail-Filistin gerilimiyle ilgili, "Şiddetin sona erdiğini, sükunetin yeniden sağlandığını ve hiç kimsenin gerilimi sadece tırmandırmaya ve daha fazla şiddeti teşvik etmeye yarayacak söylemler sergilemediğini görmek istiyoruz" diyen Kirby, işgal altındaki Kudüs ve Batı Şeria'daki Filistinlilerin statüsünün ne olduğu ve bu insanları kimin koruyacağına dair soru üzerine, bu konularda yorum yapamayacağını söyledi.


Kirby, Kerry-Lavrov görüşmesinin içeriğine yönelik bir soruyu yanıtlarken de görüşmenin ana başlıklarını Suriye ve Ukrayna konularının oluşturacağını kaydetti.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, bir başka soru üzerine, Suriye'de bir siyasi geçişin yöntemlerinin henüz oluşturulmadığını, Kerry'nin ziyaretinde bu konuların da konuşulacağını belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS