ABD Dışişleri: 'Türk halkı ne düşünür bilemeyiz, hükümeti destekledik'

ABD Dışişleri: 'Türk halkı ne düşünür bilemeyiz, hükümeti destekledik'

15 Temmuz darbesinin ardından oluşan ABD karşıtlığıyla ilgili Türk medyasını eleştiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Türkiye halkının ya da yetkililerin aklından geçeni bilemem biz demokratik yollardan seçilmiş hükümeti destekledik, desteklemeye de devam ediyoruz" dedi. Kirby, iadesi istenen Fetullah Gülen'le ilgili soru yönelten AA muhabirine de Adalet Bakanlığı'nı adres olarak gösterdi.

Türk medyasını 15 Temmuz darbesinin ardından oluşan Amerikan karşıtlığıyla ilgili eleştiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Türkiye halkının ya da yetkililerin aklından geçeni bilemiyorum. ABD yönetimi olarak Türkiye’yi ve Türkiye’deki demokratik yollardan seçilmiş hükümeti destekledik, desteklemeye de devam ediyoruz" dedi.


ABD'den Türk medyasına eleştiri: 'Hiçbir şey yapmadılar'


Erdoğan'ın açıklamaları soruldu


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan CBS kanalında yayınlanan "60 dakika" programındaki sözlerine ilişkin dün düzenlenen basın toplansında yaptığı yorumlar soruldu.


ABD'den Türkiye'ye Rakka için işbirliği mesajı


“Türk medyasının çoğu üyesi 'darbenin arkasında ABD’nin olduğuna yönelik' bu düşünceyi durdurmak için hiçbir şey yapmadı” şeklindeki sözleri AA muhabiri tarafından Kirby’ye hatırlatılarak, “Sizce Türk medyasının rolünden ziyade, darbenin arkasında olan Fetullah Gülen’in ABD’de oluşu Türkiye’de Amerikan karşıtlığının yükselişe geçmesine sebep olmuş olabilir mi?” sorusu yöneltildi.


'Demokratik yollardan seçilen hükümeti destekledik'


Konunun dünkü toplantıda ele alındığını anımsatan Kirby, "Türkiye halkının ya da yetkililerin aklından geçeni bilemiyorum" ifadesini kullandı. "Darbe girişimiyle ABD’nin bir ilgisinin olmadığını" söyleyen Kirby, “ABD yönetimi olarak Türkiye’yi ve Türkiye’deki demokratik yollardan seçilmiş hükümeti destekledik, desteklemeye de devam ediyoruz" dedi.


Fetullah Gülen sorusu


Kirby’ye, "ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fetullah Gülen’in ABD’den kaçabileceği ve buna ilişkin olarak herhangi bir güvenlik önlemi alınıp alınmadığı" sorusu da yöneltildi. Soruya ilişkin yorum yapmak istemediğini belirten Kirby, konuyla ilgili ABD Adalet Bakanlığını adres gösterdi.


Kirby’e "Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi" kitabı verildi


Basın toplantısı sonrasında, Sözcü Kirby’e 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kronolojisini ve sonrasındaki tepkileri yansıtan "Dakika Dakika FETÖ'nün Darbe Girişimi" isimli kitap hediye edildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS