ABD Genelkurmay Başkanından Ankara ziyareti açıklaması

ABD Genelkurmay Başkanından Ankara ziyareti açıklaması

ABD Genelkurmay Başkanından Ankara ziyareti açıklaması

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Türkiye ziyaretini anlattı, Hulusi Akar için, "Arkadaşımın sesini yeniden duyduğuma memnun oldum" dedi. Akar'ın Dunford'a, Türkiye'nin ABD ve NATO ile geniş tabanlı ortaklığı muhafaza etme isteğini teyit ettiği ve IŞİD'le mücadelede kullanılan İncirlik ve Diyarbakır'daki üsleri açık tutma taahüdünü yinelediği belirtildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford hem İncirlik Üssünde Amerikan askerlerini ziyaret etmiş hem de Ankara'da temaslarda bulunmuştu. Dunford mevkidaşı Orgeneral Hulusi Akar'la da görüşmüştü. General Dunford'ın Türkiye ziyaretine dair açıklamaları ABD Savumma Bakanlığının internet sitesinde Pentagon muhabirleri ekibinden bir gazetecinin yazdığı haberde yer aldı. O habere göre Dunford, "Akar'ı uzun süredir tanırım. İyi mi diye görmek istedim" dedi.

Dunford darbe girişimini kınadı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Amerikalı mevkidaşına darbe girişimi gecesini anlattı. Yanındakilerden birinin darbecilerin tarafına geçtiğini, kaçırıldığını ve kafasına silah dayandığı ayrıntılarını paylaştı.

ABD Genelkurmay Başkanı Türkiye'de

ABD ve NATO ile ortaklığın teyidi, İncirlik ve Diyarbakır taahhüdü

Orgeneral Akar, görüşmede Türkiye'nin Amerika ve NATO ile geniş tabanlı ortaklığı muhafaza etme isteğini teyit etti. IŞİD'le mücadelede kullanılan İncirlik ve Diyarbakır'daki üsleri açık tutma taahüdünü yineledi.

ABD'li komutandan Türkiye'deki darbeyle ilgili açıklama

Dunford'a göre Ankara'daki görüşmelerde ana eksen Amerika ve Türkiye ilişkilerinin önemiydi. Görüşmelerde ton suçlayıcı değil pozitifti. Gülen'in iadesi de gündeme geldi. Dunford, "Konuyu yönetimime mutlaka ileteceğim" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Habere göre Orgeneral Hulusi Akar'ın bu ay Washington'a gitmesi planlanıyordu. Dunford, Hulusi Akar'a "Umarım hala gelebilirsiniz. Görüşmemiz gereken çok şey var" dedi ama Ankara'da bu konuları o anda neden gündeme getirmek istemediğini de anlattı. Dunford, "Sabır göstermek istedim çünkü arkadaşım travmatik bir tecrübe yaşamıştı. Oraya elimde yapılacaklar listesiyle gitmek arkadaşlık ilişkisinde uygun düşmezdi. Arkadaşımın sesini yeniden duyduğuma memnun oldum" dedi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber