ABD, Hizbullah'ı kokain ticareti ve para aklamakla suçladı

ABD, Hizbullah'ı kokain ticareti ve para aklamakla suçladı

Cassandra Projesi adı verilen 7 ülkenin katıldığı soruşturmayla, Lübnan Hizbullah'ını dünya çapında hedef alan ABD, örgütü uyuşturucu ticareti ve kara para aklamakla suçladı. Hizbullah'ın bu faaliyetlerine ilişkin bir şemayı duyuran ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) yetkilileri, Ortadoğu'nun etkili aktörlerinden biri olan örgütün, Suriye savaşı için bu faaliyetlerden sağlanan parayla silah temin ettiğini öne sürdü.

DEA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Lübnan Hizbullahı


Toplanan bu paraların, Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçılarına Hawala ödeme sistemi kullanılarak aktarıldığı da iddialar arasında. DEA, uyuşturucu gelirinin büyük bölümünün Lübnan yoluyla nakledildiğini, bu gelirin önemli bir bölümünden Hizbullah'ın yararlandığını ileri sürdü.


ABD Hazine Bakanlığı, geçen hafta merkezi Lübnan'da bulunan çok amaçlı şirket Trade Point International S.A.R.L. ile şirketin sahibi Nureddin ve çalışanı Hamdi Zahir El-Din’e Hizbullah için kara para aklayarak örgüte finansal katkı sunmaktan yaptırım kararı almıştı. Yaptırım kararıyla söz konusu şirket, sahibi ve çalışanının ABD’deki mal varlıkları dondurulmuş, ABD’deki şahıs ve şirketlerin de bu şirket ve şahıslarla iş yapması yasaklanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS