ABD: "Hükümetin düşünce özgürlüğüne müdahale etmesinden kaygılıyız"

ABD: "Hükümetin düşünce özgürlüğüne müdahale etmesinden kaygılıyız"

Amerika Birleşik Devletleri'nden Türkiye'de basına yönelik baskılarla ilgili açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Türkiye'de hükümetin düşünce özgürlüğüne müdahale etmesinden derin kaygı duyduklarını söyledi.

Marie Harf, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde, CNN, New York Times, BBC'nin Türkiye'yi zayıflatmaya ve bölmeye çalıştıklarını söyledi.. Bir müttefik ülkenin lideri Amerikan medyası hakkında konuşmasına ilişkin herhangi bir yorumunuz var mı?" sorusuna verdiği yanıtta, Türkiye'de hükümetin düşünce özgürlüğüne müdahale etmesinden derin kaygı duyduklarını belirtti. 


Can Dündar'a 400 aydından destek


Harf, "bunu uzun zamandır dile getirmekteyiz. Bağımsız ve özgür medya, demokratik ve açık bir toplumun temel unsurudur. Türkiye dostumuz ve NATO müttefikimiz. Türk yetkilileri, yargı bağımsızlığı da dahil olmak üzere demokratik değerleri korumaya, medya ve bilgiye erişim de dahil olmak üzere ifade özgürlüğünü korumaya çağırıyoruz" dedi. 


Arınç: 'Keşke Erdoğan o sözü söylemeseydi'


Amerikan Dışişleri sözcüsü Harf, "Erdoğan'ın, Ermeniler, eşcinseller ve gazeteciler için kullandığı olumsuz nitelemeleri, kınıyor ya da eleştiriyor musunuz" sorusunu da "kesinlikle" diye yanıtladı. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS