ABD: Hulusi Akar'ı uyardık

ABD: Hulusi Akar'ı uyardık

ABD: Hulusi Akar'ı uyardık

TSK'nın geçtiğimiz haftalarda Rojava ve Şengal'deki YPG hedeflerine yönelik saldırılarla ilgili konuşan ABD'nin Avrupa'daki Kuvvet Komutanlığı'nın sözcüsü Danny Hernandez, Genelkurmay Başkanı Akar'a endişelerini ilettiklerini bildirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 TSK kuzey Suriye ve Irak'taki YPG hedeflerine yönelik saldırılarının ardından  ABD ve DEAŞ karşıtı koalisyonu uyardığını açıklamıştı. Ancak geçen hafta bir dizi ABD'li yetkili ve ABD Dışişleri Sözcüsü Mark Toner, uyarının saldırılarından yaklaşık bir saat önce yapıldığına ve bunun bölgedeki koalisyon güçlerinin güvenliğini sağlamak açısından yeterli bir süre olmadığına dair açıklamalar yapmıştı.

Kuzey Kore'nin gizli ölüm kampları

Bugün bir açıklama da  ABD'nin Avrupa'daki Kuvvet Komutanlığı'nın sözcüsü Danny Hernandez'den geldi. Reuters'a konuşan Hernandez,  ABD'nin Avrupa'daki en üst düzey askeri yetkilisi olan Avrupa Kuvvet Komutanı Curtis Scaparrotti'nin Akar'la geçen cuma Ankara'da yaptığı görüşmede ‘endişelerini aktardığı'nı açıkladı.

Hernandez; "General Scaparrotti, Türkiye'nin kuzey Suriye ve kuzey Irak'taki hava saldırılarının ABD ve koalisyonla koordinasyon içinde yapılmadığı için endişeli. Görüşmeleri özel tutmak için daha fazla ayrıntı verilmeyecektir." dedi. 

ABD'nin Avrupa Komutanlığı'nın bulunduğu Stuttgart'tan konuşan Hernandez, Türkiye'nin ABD'nin stratejik bir ortağı ve aşırılıkçı örgütlerle savaşta hayati bir ortak olduğunu da ekledi