ABD ile IŞİD'e karşı varılan anlaşmanın detayları ortaya çıktı

ABD ile IŞİD'e karşı varılan anlaşmanın detayları ortaya çıktı

Türkiye'nin IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleye katılması için ABD ile varılan anlaşmanın detayları ortaya çıktı. Buna göre, çok yakında başlayacak operasyonlarda anlık istihbaratlarla, zaman hassasiyetli saldırılar düzenlenecek. Bölgeye kısa menzilli hava savunma sistemi de kuruluyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu pazar günü teknik detayların görüşüldüğünü, IŞİD'e karşı ortak mücadele için Ankara ve Washington'ın imzaları attığını açıklamıştı. Ancak anlaşmanın ayrıntıları gizli tutuluyordu. Hürriyet Gazetesi o anlaşmanın detaylarına ulaştı. Buna göre çok yakında başlayacak operasyonlarda, anlık istihbaratlarla, zaman hassasiyetli saldırılar düzenlenecek. Bölgeye kısa menzilli hava savunma sistemi de kuruluyor.


Mevlüt Çavuşoğlu: 'Operasyonlar yakında başlayacak'


Türkiye ve ABD, IŞİD'e karşı ortak operasyon için imzayı attı. Hava saldırıları çok yakında başlayacak. Hürriyet Gazetesi gizli tutulan o anlaşmanın detaylarına ulaştı. Buna göre, operasyon için anlık istihbaratlar kullanılacak. Hedef kişi veya kişiler bölgeden uzaklaşmadan "etkisiz hale getirilmesi" için "zaman hassasiyetli hava operasyonlarına" öncelik verilecek.


'Türk uçaklarını gökyüzünde görmekten memnuniyet duyacağız'


Peki istihbarat paylaşımı nasıl olacak? Edinilen bilgiye göre, Türk ve ABD genelkurmayının harekat merkezleriyle, koalisyonun Katar'daki harekat merkezi arasında 24 saat açık koordinasyon iletişimi olacak.


Sahadan gelen istihbaratlar doğrultusunda hava operasyonlarının hangi bölgelerde yapılacağı koordineli şekilde hazırlanacak. Hedefleri hangi ülke uçaklarının vuracağı önceden belirlenip, buna göre bölge üzerinde güzergâh belirleme yapılacak. Uçakların ikili veya daha çoklu kollar halinde operasyon yapıp yapmayacağı da önceden kararlaştırılacak. Gerektiğinde bir ülkenin uçakları hedefleri vururken, diğer ülke uçakları koruma görevi üstlenebilecek.


Hava operasyonlarının büyük çoğunluğu İncirlik çıkışlı olacak. Diyarbakır, Batman ve Malatya-Erhaç Üsleri de ABD uçaklarına açık olacak. Bu üsler gerek görüldüğünde operasyonel olarak kullanılacak.


Anlaşmada bir ayrıntı daha var. Geçen ay ABD ve Almanya, Türkiye'nin Suriye sınırında konuşlu, uzun menzilli hava savunma sistemi Patriot'ları çekeceğini açıklamıştı. Anlaşma kapsamında bölgeyi kaplayacak şekilde kısa menzilli hava savunma sistemi kurulacak. Bu sistemin kurulması için gereken malzemelerle birlikte ABD'nin Avrupa'daki filolarından İncirlik'e daha fazla uçak da gelecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS