ABD IŞİD'i Libya'da da vurmayı planlıyor

ABD IŞİD'i  Libya'da da vurmayı planlıyor

ABD Başkanı Barack Obama, terör örgütü IŞİD'in Irak ve Suriye'nin ardından Libya'da da vurulmasını gündemine aldı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında Libya'daki gelişmelerin ele alındığı bildirildi. Obama'nın "terör örgütünün Libya ve diğer ülkelerdeki faaliyetlerinin önlenmesi için yapılan çalışmalara devam edilmesi" talimatını verdiği kaydedildi.

Carter: 'Tüm seçenekler gündemde'

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da Libya'daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini açıkladı. Henüz askeri müdahale kararı verilmediğini belirten Carter, tüm seçeneklerin gündemde olduğunu söyledi. ABD Savunma Bakanı, "Ülkede yeniden düzenin sağlanması için Libyalılara yardım etmek istiyoruz" dedi.

ABD savaş uçakları 2014 sonbaharından bu yana Irak ve Suriye'deki IŞİD mevzilerine hava saldırıları düzenliyor.

IŞİD kargaşa ortamında güçleniyor

Libya, Muammer Kaddafi'nin devrildiği 2011 yılından bu yana istikrara kavuşamadı. Ülkede güvenlik sağlanamıyor, aşiretler arası savaş ve yerel çatışmalar devam ediyor. Kargaşa ortamı başta IŞİD olmak üzere cihatçı ve radikal grupların güç kazanmasına neden oluyor.

İslamcı milisler başkent Trablus'u ele geçirerek kendi hükümetlerini kurmuştu. Uluslararası alanda tanınan hükümet ve meclis ise ülkenin doğusundaki Tobruk'a kaçarak faaliyetlerini burada devam ettirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS