ABD: "İslami Cephe Örgütü ile görüşebiliriz"

ABD: "İslami Cephe Örgütü ile görüşebiliriz"

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de İslami Cephe ile bugüne kadar herhangi bir görüşme olmadığını ancak bunun gerçekleşme ihtimalinin bulunduğunu söyledi.

Kerry, temaslarda bulunduğu Filipinler'de Suriye ile ilgili sorulara da yanıt verdi. Suriye'de son dönemde özellikle başkent Şam ile Halep'te adını Esad rejimine karşı verdiği mücadeleyle duyuran İslami Cephe ile ABD'nin görüşüp görüşmediklerinin sorulması üzerine Washington'ın İslami Cephe ile bugüne kadar bir görüşme yapmadığını kaydetti. Kerry, "Herhangi bir görüşme olmadı ama olma ihtimali var" ifadesini kullandı.


Kerry, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, İngiltere, Fransa ve bölgedeki diğer ülkelerle birlikte Cenevre 2'de Suriye'nin meşru muhaliflerinin geniş şekilde temsil edilmesi için görüşmelerde bulunacaklarını belirterek, konferansta radikal unsurların temsil edilmeyeceğini dile getirdi.


Ocakta düzenlenmesi planlanan söz konusu konferans için çok yoğun çaba içerisinde olduklarını belirten Kerry, çatışmanın devam ettiği, ülkedeki boşluğu doldurmak isteyen radikal unsurların sayısında artış olduğu ve mültecilerin sayısının arttığı bir ortamda, konferansın gerçekleştirilmesinden başka seçeneklerinin bulunmadığını anlattı.


Konferansın Suriye'de iki yılı aşkın süredir devam eden sorunun çözümünde önemine işaret eden Kerry, "Suriye sorununda tek çözümün bu olduğuna inanıyoruz. Müzakerelere başlamak için bir yol bulmak zorundayız. Önünde büyük engeller bulunsun ya da bulunmasın, bunu yapmaya çalışmaktan daha iyi bir alternatif bulunmuyor" ifadesini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS