ABD İsrail'i de dinlemiş!..

ABD İsrail'i de dinlemiş!..

Amerikan istihbaratı yakın müttefiki İsrail'i de dinledi mi? Eski CIA çalışanı Snowden'ın sızdırdığı belgeler ABD ve İngiltere'nin eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Ehud Barak'ı dinlediğini ortaya koyuyor. İsrail Başbakan Netanyahu tepkisini "Bizim tarafımızdan kabul edilmeyecek birşey" açıklamasıyla gösterdi.

"Amerika İsrail'i dinledi." İddia sahibi eski CIA çalışanı Snowden belgelerini yayınlayan İngiliz The Guardian gazetesi...

Gazete Amerikan istihbaratının Almanya'dan Brezilya'ya uzanan dinleme ağının yeni halkasının İsrail olduğunu ortaya koydu.

Yayınlanan yeni belgeler, İngiliz istihbaratı ve Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın 2009'da dönemin İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Ehud Barak'ın e-mail adreslerini takip ettiğine işaret ediyor.

ABD'den dinleme iddiaları karşısında çoğunlukla verilen tepki geldi. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü İsrail gazetesi Haaretz'e "Her istihbari faaliyetimiz hakkında yorum yapmayacağız" dedi, "Her ülkenin topladığı kadar biz de topluyoruz" açıklaması yaptı.

Olmert'in makamından yorum gecikmedi, eski İsrail Başbakanı söz konusu e-mail adresinin kamuya yayın yapan bir adres olduğunu, dolayısıyla zararın sınırlı olduğunu belirtti.

Olmert, ayrıca kendi döneminde ABD-İsrail ilişkilerinin çok kuvvetli olduğunu ifade etti.

Ancak New York Times'ın yine Snowden belgelerine dayandırdığı iddia istihbari değeri önemli olan başka hedeflere de sızıldığını ortaya koyuyor.

Gazetenin iddiasına göre ABD, İsrail'in insansız hava araçlarından bilgi topladı.

Netanyahu'dan sert açıklama

İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu iddialarla ilgili sert konuştu, "İddiaları inceletiyorum. İsrail ve ABD'nin arasındaki yakın ilişkide yapılmaması gereken ve bizim tarafımızdan kabul edilmeyecek şeyler de var" dedi.

İddiaların, ABD-İsrail ilişkilerinin gerildiği bir dönemde gündeme gelmesi dikkat çekici.

İsrail Başbakanı, İran'la geçtiğimiz ay varılan nükleer anlaşmayı "tarihi bir hata" olarak nitelemiş, İran'ın anlaşmaya uymadığını belgelemek için MOSSAD ajanlarını görevlendirdiğini ifade etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bunun üzerine İsrail'e Netanyahu'yu ikna ziyaretine çıkmıştı.

İddiaların ABD-İsrail ilişkilerini kısa vadede nasıl etkileyeceği merak konusu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS