Teksas okullarında silah taşımak serbest

Teksas okullarında silah taşımak serbest

ABD'nin Teksas eyaletinde üniversite öğrencilerinin teşhir etmemek şartıyla kampüste silah taşımasına olanak tanıyan yasa yürürlüğe girdi.

Teksas eyaletinde yürürlüğe giren yeni yasa ile 21 yaş ve üstü öğrencilerin okulda teşhir etmemek şartıyla silah taşımasına müsaade edildi. "NBCNews" haber kanalı, yasanın yürürlüğe girmesiyle 21 yaşından büyük öğrencilerin ruhsat alarak silahlarıyla sınıfa girebileceğini duyurdu. Eyalet yönetiminde çoğunluğa sahip Cumhuriyetçi Parti'nin desteğiyle yürürlüğe giren yasanın destekçileri, uygulamanın "meşru müdafaa ve anayasal hakları koruma" açısından büyük önem taşıdığını ileri sürüyor. Cumhuriyetçi Parti yetkilileri de yasanın yeni bir okul saldırısının önüne geçebileceğini savunuyor.


Saldırganların çoğunlukla üniversiteler ve sinemalar gibi savunmasız mekanları hedef aldığını söyleyen Cumhuriyetçiler, okullarda oluşacak direncin caydırıcı etkisi olabileceğini iddia ediyor. Yasaya karşı çıkanlar ise uygulamanın üniversitelerde daha çok şiddete yol açabileceği uyarısında bulundu. Eyaletteki birçok akademisyen ve üniversite öğrencisi, yasanın eyaletteki üniversitelerin tercih edilmesine de engel oluşturacağını ileri sürdü. Bu arada bazı akademik çevreler, okullarda silahlı öğrencilerin bulunmasının diğerlerinin konuşma özgürlüğünü kısıtlayacağından duydukları endişeyi dile getirdi. Teksas, ABD'de öğrencilere silah taşıma izni veren 8'inci eyalet oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS