ABD ön seçimlerinde sürpriz sonuç

ABD ön seçimlerinde sürpriz sonuç

ABD'de başkanlık seçimlerinin ilk turunun düzenlendiği Iowa eyaletindeki ön seçimlerde büyük bir sürpriz yaşandı. Demokrat Parti'de kendini "demokratik sosyalist" olarak tanımlayan Barnie Sanders ile Hillary Clinton arasındaki yarış nefes kesti. Clinton rakibini çoz az bir farkla geçti. Cumhuriyetçi Parti'de ise Teksas Senatörü Ted Cruz yüzde 28 ile ipi göğüsledi, Donald Trump yüzde 24'te kaldı.

ABD'de 8 Kasım günü yapılacak 45. başkanlık seçimlerinde ilk perde, Iowa eyaletinde 1 Şubat'ta yapılan ön seçimle açıldı. Cumhuriyetçi Parti'nin

salonları gibi kamuya açık yerlerde bir araya gelerek belirli konuları tartıştı, daha sonra da tercih ettikleri adayın ismini yazarak veya adayın bulunduğu noktada toplanarak desteklerini gösterdi.


1972’den bu yana Iowa’da ilk üçe giremeyen hiçbir aday başkan seçilemedi. Dolayısıyla eyaletteki ön seçimlerde ilk üçe giremeyen adayların New Hampshire'daki ön seçimde de başarı gösteremezlerse yarışı terk etmesi bekleniyor veya partisinin adaylığını kazanmasına imkansız gözüyle bakılıyor.


Iowa'nın ardından 9 Şubat'ta ikinci ön seçim, New Hampshire eyaletinde yapılacak. Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan New Hampshire'de ön seçim, adaylarınsıraya girerek sandıkta oy kullanacakları geleneksel seçim usulüyle gerçekleştirilecek.
Iowa ile New Hampshire'deki ön seçimler, tüm adaylarının yarıştaki ilk gerçek performanslarını ortaya koyması bakımından çok önemli bir yere sahip.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS