ABD: "PYD politikamızda hiçbir değişiklik yok"

ABD: "PYD politikamızda hiçbir değişiklik yok"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, PYD'ye ilişkin açıklamalarının ardından Ankara'daki büyükelçileri John Bass'ın Türk Dışişlerine çağrılmasının peşi sıra yeniden konuştu. Kirby, PYD'nin askeri kanadı YPG ile ilgili görüşünün arkasında olduğunu ve PYD ile ilgili politikalarında hiç bir değişiklik olmadığını açıkladı. Kirby,  Suriye'deki gelişmelere ilişkin de "güvenli bölge oluşturulmasının" gündemlerinde olmadığını kaydetti.


"Güvenli bölge gündemimizde yok"


On binlerce sivilin Türkiye sınırında olduğu ve daha fazlasının da bölgeye gelebileceği yönünde değerlendirmeler yapan Kirby, "Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması söz konusu mu?" şeklindeki soru üzerine, bu konunun koalisyon ülkeleri arasında sık sık gündeme geldiğini ve ileride de geleceğini kaydetti.


Kirby, "Bu konuda şu anda herhangi bir karar yok ve liderler ve Pentagon komutanlarının işaret ettiği gibi, bu plan gerçekleşmeden halledilmesigereken bazı hususlar var. Fakat şu anda böyle bir karar alınmış değil" değerlendirmesinde bulundu.


Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge tartışmalarının tamamen rafa kaldırılmadığını ve gerekirse ABD'nin bu bölgenin oluşumunu sağlayabileceğini ifade eden Kirby, "Kesinlikle yapabilir fakat bir bedeli var. Sadece paradan bahsetmiyorum, riskleri var ve biz bunun etkili ve kalıcı bir çözüm olduğunudüşünmüyoruz" dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS