Son Dakika

ABD: Rusya, Ukrayna'nın işgali için yanıltma operasyonlarına hazırlanıyor

A A

15.01.2022 - 11:50 Son Güncelleme:

Ukrayna-Rusya sınırında yükselen tansiyon devam ediyor. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, sınırda askeri hareketliliğini artıran Moskova'nın, Ukrayna'yı “işgale zemin hazırlamak” amacıyla Ukrayna'nın doğusunda yanıltma (sahte bayrak) operasyonları yapmak üzere bazı grupları önceden konuşlandırdığını iddia etti

ABD: Rusya, Ukrayna'nın işgali için yanıltma operasyonlarına hazırlanıyor

Rusya'nın, askerlerini Ukrayna sınırına sevk etmesiyle başlayan gerilimde, art arda tansiyonu arttıran açıklamalar geliyor. Dünyanın diken üstünde izlediği Ukrayna-Rusya gerilimiyle ilgili, ABD’li bir yetkili günlük basın brifinginde son gelişmeler ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya'nın Ukrayna'yı “işgale zemin hazırlamak” amacıyla Ukrayna'nın doğusunda sahte bayrak operasyonları yapmak üzere sabotajcıları önceden konuşlandırdığını ve böylelikle işgal için bir bahane yaratmayı planladığını söyledi. ABD, yanıltma operasyonu iddialarını Ukrayna’da devlet kurumlarına ait internet sitelerine siber saldırı düzenlenmesinin ardından paylaştı.

İddiaya konu olan ajanların şehir savaşları konusunda özel eğitim aldıklarını ileri sürerek Psaki, "Biz bunu daha önce de görmüştük, 2014 öncesinde görmüştük. Bunlar sabotaj eylemlerini ve Ukrayna'nın Rus güçlerine karşı saldırı hazırlığında olduğu suçlaması gibi şeyleri kapsıyor" dedi.

BEYAZ SARAY TARİH VERDİ

Rusya’nın sosyal medya platformları üzerinden dezenformasyon faaliyetleri yürüttüğünü de belirterek, Rus güçlerinin ocak ortası ile şubat ortası arasında Ukrayna'ya yönelik bir işgal hareketine girişebileceğini öne sürdü.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de yanıltma operasyonu iddialarını teyit etti.