ABD Savunma Bakanlığından Tel Abyad ve eğit-donat mesajı

ABD Savunma Bakanlığından Tel Abyad ve eğit-donat mesajı

ABD Savunma Bakanlığından Tel Abyad ve eğit-donat mesajı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Elissa Smith, PYD ve YPG'nin Tel Abyad'dan kaçanların evlerine dönmesine izin vermediği iddialarına ilişkin, "PYD ve YPG, Tel Abyad'dan kaçanların evlerine geri dönebileceklerini, kentin yönetimini sivillere bırakacaklarını açıkça ifade etti" dedi. Smith, eğit-donat programına ilişkin de evsahibi ülkelerin eğitilecek gruplara ilişkin bilgileri paylaşmadıklarını söyledi ve bu kişilerin tarama sürecinin kendileri için önemini bir kez daha vurguladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pentagon Sözcüsü Smith, gündemdeki konulara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Tel Abyad'da PYD ve YPG'nin Arap ve Türkmenlerin oluşturduğu 20 binden fazla insanı göçe zorladığı, bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalıştığı iddialarının hatırlatılması üzerine Smith, tüm bu söylentileri ciddiye aldıklarını ve taraflara böyle bir davranışın kabul edilemeyeceğini ilettiklerini söyledi. İddiaların doğruluğunu yakından inceleyeceklerini belirten Smith, şunları kaydetti:

ABD'den Tel Abyad değerlendirmesi

"PYD ve YPG, Tel Abyad'dan kaçanların evlerine geri dönebileceklerini, kentin yönetimini sivillere bırakacaklarını açıkça ifade etti. Bu açıklamaları memnuniyetle karşılıyoruz, bu grupların sözlerini tutmaları çağrısında bulunuyoruz. Gidenlerin Tel Abyad'a dönebilmeleri için şartları ayarlamaları konusunda tüm güçleri cesaretlendiriyoruz."

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda güvenlik toplantısı

Smith, IŞİD ile mücadele eden grupların Tel Abyad'da ortak eylemler yapmasının yanı sıra yerel halk ile binaları koruması, evlerini terk edenlerin geri dönmelerini sağlayacak şartları hazırlaması ve insan haklarını korumalarının da gerekliliğine değindi. Smith, IŞİD'ten geri alınan toprakların elde tutulması ve istikrarın sağlanmasında bu adımların önemine vurgu yaptı.

Salih Müslim'den "etnik temizlik" iddiasına yanıt

Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile savaşan güçleri "kendilerini ispatlayan ve güvenilen" yerel gruplar şeklinde niteleyen Smith, bu grupların örgüte karşı sağladıkları ilerlemenin, uluslararası koalisyonun hava saldırılarıyla desteklenen "organize edilmiş, güvenilir yerel unsurların IŞİD'e karşı başarı elde edebileceğine örnek teşkil ettiğini" ifade etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Smith, bu grupların organizasyonunun ve güvenilirliklerinin aynı zamanda koalisyonun bugüne dek düzenlediği 2 bin civarında hava saldırısını etkili şekilde yapmasında ve sivil ölümlerin önlenmesinde etkili olduğuna işaret etti.

Telegraph: "Erdoğan'ın Esad nefreti teröristlerle flört edecek kadar derin mi?"

Ülkenin kuzeyindeki IŞİD karşıtı unsurların, örgütün lokasyonu hakkında koalisyona istihbarat sağladığını aktaran Smith, bunun da Kobani kentinde görüldüğü gibi örgütle mücadeleye belirli katkı sağladığını dile getirdi.

Smith, Suriye'de IŞİD'in güvenli bölge edinmesini önlemek için örgüte yönelik hava saldırılarına zaman ve mekan gözetmeksizin devam edeceklerini, bugüne kadar yapılan saldırıların çoğunun örgütün Kobani'ye saldırması esnasında düzenlendiğini kaydetti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Bu süreçte de burada IŞİD ile savaşan güçler kendilerinin sahada güvenilir ve etkili gruplar olduğunu kanıtladı" diyen Smith, hava saldırılarıyla desteklenen bu grupların IŞİD'in Kobani'de ve son dönemde de Tel Abyad'da yenilgiye uğratılmasında rol oynadığını söyledi.

IŞİD 'in ölüm hücreleri

"Irak'ın bağımsızlığına saygı duyulması gerekiyor"

Pentagon Sözcüsü Smith, Irak'ta da hükümete "Şii militan grupların ülkenin istikrarı ve gelişmesine tehdit oluşturacağını, bu grupların ülkenin güvenlik yapısı dışına çıkarak bağımsız şekilde hareket etmemesi gerektiğini" ilettiklerini aktardı.

Musul'un düşmesinin ardından binlerce kişinin ve birçok grubun ülkenin IŞİD'e karşı korunmasında gönüllü yer almalarının yetkililer için aynı zamanda karmaşık bir zorluk yarattığının altını çizen Smith, şu anda Irak'ta İran'ın nüfuzuna ilişkin bir bilgi paylaşımında bulunamayacağını ifade etti. Smith, Irak'ın meşru siyasi ve güvenlik kurumları ile ülke içindeki toplumların uzlaşması çabalarının İran tarafından desteklenmesi gerektiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Irak ve İran, komşu ülkeler. Daha önce de söylediğimiz gibi onların ilişki içinde bulunması hiç kimseye sürpriz olmamalı. Irak'ın bağımsızlığına saygı duyulması gerektiğini güçlü şekilde dile getirdik. Irak hükümetinin siyasi ve güvenlik kurumlarını birleştirici bir şekilde güçlendirmeye odaklanması gerekiyor. Tahran'ın Irak'taki angajmanının mezhepsel gerilimi yükseltmesi büyük bir kaygı oluşturacaktır. İran'a Irak'ın otoritesini sarsacak eylemlerden sakınması çağrısında bulunuyoruz."

Smith, IŞİD ile mücadele kapsamında Sünni gruplara ulaşılması ve bunların entegrasyonu konusunda da Iraklı yetkililerle çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Beyaz Saray'ın "eğit-donat"taki endişesi radikal İslamcılar

"Eğit-donatta niteliğe odaklandık"

Elissa Smith, Suriyeli ılımlı muhaliflere yönelik eğit-donat programı konusunda ise programa katılabilecek birçok grubu belirlediklerini ancak bu kişilerin tarama sürecinin kendileri için önemli olduğunu ifade etti.

Eğitim programına ev sahipliği yapacak ülkelerin hassasiyeti nedeniyle bu grupların bilgilerini paylaşmadıklarını aktaran Smith, "Ancak üzerinde düşünülen gruplara ilişkin koalisyon partnerlerimizin ortak mutabakatı var. Programa katılan herhangi bir grubun veya eğitime katılanların isimlerini ve kimliklerini kendilerinin ve ailelerinin güvenliğini riske atmamak için açıklamayacağız" dedi.

ABD açıkladı: Yalnızca 60 Suriyeli...

Smith, Suriyeli muhaliflerle birçok noktada irtibatta olduklarını, onların kapasitelerini artırma taahhüdünde bulunduklarını, çeşitli stratejik konularda işbirliklerini yoğunlaştırmaya odaklandıklarını kaydetti. 
Eğitime alınacak kişilerin terörist gruplarla, Suriye rejimini destekleyen Şii militanlarla ve İran hükümetiyle ilişkileri bulunup bulunmadığının araştırılmasının programda şart kılındığına vurgu yapan Smith,şunları söyledi:

"Dolayısıyla bunlar eğitime alınacakların elenmesinde net faktörler. Bu kişiler ayrıca insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesini desteklemeye istekli olmalılar. Bu noktada güvence sağlamayanlar da elenecek. Tarama sürecinin diğer kısımlarının şu anda gizlilik derecesi bulunuyor. Kimliklerin teyit edilmesinde son derece güvenli yöntemler geliştirdik."

Pentagon'dan "eğit-donat" açıklaması

Smith, eğitime alınacakların gözden geçirilme sürecinin katılımcıların seçilmesinden sonra da devam edeceğini belirterek, doğru kişileri seçtiklerinden emin olmak için böyle kapsamlı bir prosedürden geçirilmenin söz konusu olduğunu kaydetti. Smith, "Şu anda nicelikten çok niteliğe odaklanmış durumdayız" dedi.