ABD seçimleri başladı | ilk sandık açıldı

ABD seçimleri başladı | ilk sandık açıldı

ABD başkanlık seçimleri sonucunda ilk sandık açılmaya başlandı. Siyasi tarihte sandıkların ilk açıldığı yer olarak bilinen Dixville Notch Köyü’nde Donald Trump mı kazandı yoksa Hillary Clinton mu? Amerika'da başkanlık seçimlerinde hangi eyaleti kazanan başkan adayı, seçim sonuçlarını kazanır?

ABD başkanlık seçimleri gece yarısı bazı eyaletlerde başladı. New Hempshire'nin Dixville Notch Köyü'nde oy verme işlemleri sonuçlandı. Sonuçlara göre Demokrat Parti’nin başkan adayı olan Hillart Clinton 4 oy alırken, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump 2 oy aldı. Gündemde çok olmayan diğer başkan adayı Gary Johnson bir oy aldı. En son seçmen (8’inci) ise hiçbir adaya oy vermeyerek, Cumhuriyetçi Parti’nin eski adaylarından Mitt Romney’in ismini yazdı.


Neden Dixville Notch Köyü?


1960 yıllardan önce “ilk açılan sandık” uygulaması yokken, 1960’tan sonra bu köyde “geleneksel ilk sandık açılışı” olarak tarihe geçti ve o tarihten bu yana başkanlık seçimlerinde ilk sandık açılan yer olarak bilindi. Dixville Notch Köyü’nde genel olarak Cumhuriyetçi adaylara oy verilirken, 2008 yılında Barack Obama oyların yarısını aldı.


Ülkenin genelinde oy verme ne zaman başlıyor?


ABD saatine göre oy verme işlemleri saat 08:00’te başladı. Bu Türkiye'de saat 14.00'a tekabül ediyor.


Başkan adaylarının seçim turlarındaki duruşu


Demokrat Parti’nin başkan adayı Hillary Clinton, seçim turlarında uzlaşmacı ve dengeli bir tavır sergiledi. Clinton’un vaatlerine bakıldığında dünya siyaseti üzerine Amerika’nın ekonomi ve sosyal projelerini açıklaması dikkat çekti. İşbirliği mesajları veren Clinton "Ya bölüneceğiz ya da uzlaşacağız, sonuçlar bunu gösterecek" açıklamasında bulundu. ABD Başkanı Barack Obama ise Clinton’un yanında yer alarak, seçmenlere “Korkuyu reddedin umuda oy verin” sözü Amerikan basınında geniş yankı uyandırdı. Obama “ABD halkının deneyimi, erdemi ve cömertliğinin bir kez daha galip gelecektir. Bu benim şimdiye dek hiç kaybetmediğim bir bahistir” sözlerini söyledi. Hillary Clinton’a oy verecek kitlenin daha çok gençler, üniversite mezunları, aktör ve aktristlerden oluştuğu belirtiliyor.Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump ise uzlaşmacıdan ziyade saldırgan tavırlarıyla seçim gezilerinde dikkat çekti. Özellikle ülkede yaşayan Müslümanların Amerika’ya girişinin yasaklanmasını istedi. Bu talebi gerek Amerika’da gerek dünyada büyük bir yankı uyandırdı. Amerika’daki İslami örgütler Trump’ın sözlerini eleştirirken, ABD Başkanı Obama, “Kabul edilemez bir açıklama” olarak gördü. Bir gazetecinin Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan Amerika’ya girebilecek mi sorusuna, "İstisnalar her zaman olabilir" yanıtını verdi. (Sadiq Khan Londra’nın ilk Müslüman belediye başkanı). Zenginleri sahtekarlıkla suçlayan Trump, ABD’nin sahtekarlık yıllarının biteceğini söyledi.


Seçimlerdeki önemi istatistik bilgilerOhio Eyaleti’ni alan başkan adayı, seçimi kazananlardan oluyor. Zira 13 seçimdir Ohio Eyaleti’nde seçimi birinci bitiren partinin başkan adayı Amerika’nın genelinde seçimleri kazanıyor. Sebep olarak birçok eyalette Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti olarak simgeleşirken Ohio Eyaleti’nde simge durumu yok. Üstünlüğün olmadığı eyalette son anketlere bakıldığında Hillary Clinton çok az bir farkla Donald Trump’ın önünde yer alıyor.


Cumhuriyetçi Parti’ye oy verenlerden %10’u, Demokrat Parti’ye oy verenlerden %10’u diğer partilere oy verebiliyor. Eğer başkan adaylarını beğenmiyorsa partililer, rakip partiye oy vermeksizin sandığa gitmiyor. Bunların oranı ise %23 ila %27 arasında değişiyor.


Kadınların oy verdiği parti kazanıyor


Kadın erkek oy seçimlerinde ise Amerika’da kadınlar hangi partiye oy veriyorsa, o parti kazanıyor. Erkekler eşit olarak iki partiye oy verirken, kadınların oyları ise iki parti arasında eşit bölünmüyor. 1992 başkanlık seçimlerinde %49'u Clinton, %51'i Bush’a oy verirken kadın oylarının %54'ünün gittiği Clinton seçimi kazanmıştı. Kadınlar, erkeklere nazaran sandığa daha çok gidiyor.


Gençler, üniversite mezunları, doktorlar, iş adamları, Amerika’ya göç edenler Demokrat Parti’ye oy verirken, yaşlılar, lise mezunları, orta sınıf Cumhuriyetçi Parti’ye oy veriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS