ABD: "Suriye'de yarı otonom bölgeleri tanımayız"

ABD: "Suriye'de yarı otonom bölgeleri tanımayız"
ABD Savunma Bakanlığı'nın, PYD'nin askeri kanadı YPG'ye artık silah ve mühimmat vermeyeceğini açıklamasının ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, bu kararın ardındaki gerekçeye ilişkin önemli bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner PYD'nin Suriye'de etkili olduğu bölgelerde yarı özerklik ilan etmesini istemiyoruz" dedi. Toner, Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğü konusunda kararlı olduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner,  "Suriye'deki herhangi bir özerk bir bölgeyi tanımayız" ifadelerini kullandı. Toner, ABD’nin Suriye’de özerk ya da yarı özerk bir Kürt bölgesini tanımayacağını, Suriye’nin bütünlüğünden yana olduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, PYD’nin, Suriye’nin kuzeyinde federasyon ilan etmeye hazırlandığına yönelik haberlere ilişkin, Suriye’de hiçbir özerk ya da yarı özerk bölgeyi tanımayacaklarını bildirdi.


Barzani'den bağımsızlık çıkışı


Toner, günlük basın toplantısında PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde federatif bir yapılanma içinde olduğuna dair haberlerle ilgili soruları yanıtladı.Bu haberleri takip ettiklerini belirten Toner, "Suriye’nin kuzeyinde hiçbir özerk, yarı özerk bölgeyi tanımayacağız" dedi.


Toner, Suriye'nin bütünlüğünü koruyacak bir yönetimi desteklediklerini ifade ederek, şöyle devam etti:"Bu durum, Cenevre'de bulunan ilgili tarafların birlikte tartışması ve karar vermesi gereken bir durum. Daha geniş anlamda da Suriye halkı tarafından kabul edilmelidir."


Toner, "Eğer Suriyeliler bir araya gelir ve federal bölgelere bölünmek isterse buna da karşı çıkar mısınız" şeklindeki soru üzerine ise "Bu, Suriyelilerin kendilerinin vereceği bir karardır" diye konuştu.


Mark Toner, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğini koruyacak birsiyasi oluşumu desteklerini kaydederek, özerk bölgelerin oluşmasının buna engel teşkil edeceğini dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS