ABD Temsilciler Meclisi'nde Suriye oturumu

ABD Temsilciler Meclisi'nde Suriye oturumu

Geçtiğimiz ay Ankara'da bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Victoria Nuland, Rusya'nın müdahalesinin ardından dengelerin değiştiği Suriye'ye ilişkin Temsilciler Meclisi'ne bilgi verdi ve Türkiye ile işbirliğini hızlandırdıklarını söyledi. Nuland, Rusya'nın müdahalesinin mülteci akınını ağırlaştırdığını ifade etmesi üzerine, Türkiye'nin savunduğu "güvenli bölge" ya da "uçuşa yasak bölge" sorusu geldi. Bir diğer Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Anne Patterson ise, "Masada böyle bir seçenek yok" diyerek net konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Victoria Nuland, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'nda milletvekillerinin Suriye konusundaki sorularını yanıtladı. Nuland, konuşmasının Türkiye ile ilgili bölümünde, Türk hükümetinin IŞİD karşıtı koalisyona üslerini açtığını, IŞİD ile mücadeleye katılımını artırdığını ve IŞİD'e karşı Suriye'de kendi hava saldırılarını düzenlediğini belirtti. Nuland, "IŞİD'i Suriye'nin kuzeyinde etkisiz hale getirmek için Türkiye ve benzer düşünen ortaklarımızla çalışmamızı artırırken, bunun yan faydalarından biri de Suriyeli siviller için Esad'ın bombaları ve IŞİD vahşeti olmayan bir alan yaratılması olabilir" dedi.


ABD'den flaş YPG açıklaması: 'Artık YPG'ye silah ve mühimmat vermeyeceğiz'


Bir ayda 120 bin kişi yerinden oldu


Türkiye'nin 2,2 milyon Suriyeli sığınmacıyı ağırladığını, bu kişiler için 8 milyar dolar harcadığını hatırlatan Nuland, Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin bu yıl Avrupa ülkelerine gitmek isteyen 68 bin göçmeni denizde kurtardığını söyledi. 


Nuland, Rusya'nın hava saldırılarının başlamasından sonra Suriyeli göçmen sayısında artış meydana geldiğini, Rus bombardımanının eşlik ettiği rejim saldırılarında sadece geçen ay BM'nin rakamlarına göre 120 bin kişinin Suriye içinde yerinden olduğunu vurguladı. Nuland, "Sadece Hama ve İdlib'in güneyinde 52 bin 800 kişi yerlerinden oldu" diye konuştu.


ABD'li yetkili Ankara Garı önüne karanfil bıraktı


Amerikalı diplomat, Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarının IŞİD'i değil, muhalefeti hedef aldığını belirterek, "Rusya, askeri hareketlerinin IŞİD'e yönelik olduğunu iddia ediyor ama Rus hava saldırılarının büyük çoğunluğu, Esad rejiminin ılımlı muhaliflere toprak kaybettiği Hama, Humus, Halep ve İdlib'deki bölgeleri hedef alıyor" diye konuştu.


Rusya'dan Esad'a kötü haber!


Ruslara maliyeti yüksek


Nuland, Rusların Hama ve Humus'ta ağır silahlar ve kara birliklerini sahaya sürmesinin Rus askerlerini tehlikeye soktuğunu, Moskova yönetiminin verdiği destek karşılığında Esad rejiminden insani tavizler koparamadığını dile getirerek, "Rejim, hatta belki Moskova'nın da cesaretiyle kendi halkına ayrım yapmadan varil bombaları atmaya devam ediyor" ifadesini kullandı. Nuland, şöyle devam etti:
"Tüm bunların Rusya'ya maliyeti oldu. Ekonomik anlamda, Rus halkının kötü yönetim, düşük petrol fiyatları ve Kremlin'in Ukrayna'daki son askeri macerası nedeniyle getirilen yaptırımlarla daralmayı hissettiği bir zamanda Rusların hava saldırılarının günlük maliyeti 2 ila 4 milyon dolar arasında. Kremlin kapatmaya ve asker ailelerini susturmaya çalışsa da Rusların asker kayıplarının da arttığı bildiriliyor. Rusya'nın akıllı olmayan bombaları Şam'daki pazar yeri, Halep'teki idari bina gibi ya da Özgür Suriye Ordusu'nun mühimmat çöplüğü gibi yanlış hedefleri vuruyor. Rusya terörle savaşında itibar kaybediyor."


"Güvenli bölge masada değil"


Temsilciler Meclisi'ndeki oturuma katılan diğer ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Anne Patterson'a da milletvekilleri, Suriye'de bir "güvenli bölge" ya da "uçuşa yasak bölge" oluşturma düşüncesi bulunup bulunmadığı soruldu. Böyle bir bölge oluşturmanın çok karmaşık ve kaynak gerektiren bir konu olduğunu dile getiren Patterson, "Yönetim bunu defalarca inceledi. Şu anda masada böyle bir seçenek yok. Savunma Bakanlığı da böyle bir tavsiyede bulunmadı" dedi. Patterson, bu konu üzerinde çalışmaya devam ettiklerini ancak şu anda görünürde yaşayabilir bir seçenek bulunmadığını bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS