ABD ve Küba liderleri el sıkıştı

ABD ve Küba liderleri el sıkıştı
ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Mandela'nın cenaze töreninde el sıkıştı.

Nelson Mandela'nın Johannesburg'daki cenaze töreninde tarihi bir kare de objektiflere yansıdı. Ezeli düşman ABD ve Küba'nın liderleri el sıkışırken görüntülendi.

Johannesburg'daki 100 bin kişilik FNB Stadyumu'nda yapılan törene dünyanın dört bir yanından liderler katıldı. Törene eşi Michelle Obama ile birlikte katılan ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile de tokalaştı.


Barack Obama, törende yaptığı konuşmada, "Bugün sizinle beraber olmak benim için bir onurdur. Mandela’nın hayatının benzeri yaşanmamıştır. Bütün insanlık, dünya, Mandela’yı bizimle paylaştığınız için size müteşekkir. O’nun mücadelesi sizin mücadeleniz. O’nun zaferi, sizin zaferiniz. Mandela, 20. yüzyılın son büyük kurtarıcılarındandı. Hayatını demokrasiye ve kanunlara adadı ve hak ettiği sevgiyi kazandı. Onu çok seviyoruz. O bizim gibi etten ve kandan bir insandı, oğul ve babaydı, bu yüzden ondan çok şey öğrendik. Mandela tarihteki yerini aldı" dedi.

Obama ve Raul Castro tokalaştı


Obama konuşma yapmak için geldiği stadyumun protokol tribününde selamlaştığı Castro'nun elini sıktı.

Obama ve Raul Castro, 2000 yılında dönemin ABD Başkanı Bill Clinton ile Kübalı mevkidaşı Fidel Castro'dan bu yana el sıkışan ilk ABD'li ve Kübalı liderler oldu. Ancak Eylül 2000'de New York'taki bir BM zirvesinde gerçekleşen olay, fotoğraflanamamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS