ABD ve Rus Büyükelçilikleri sosyal medyada yarıştı

Video: ABD ve Rus Büyükelçilikleri sosyal medyada yarıştı

İdlib'deki gerginlikle ilgili olarak Rusya ve ABD Büyükelçilikleri'nin Twitter hesaplarından imalı tweetler atıldı. Doç. Dr Ece Baban CNN TÜRK canlı yayında büyükelçiliklerin tweet yarışını değerlendirdi.

Büyükelçiliklerin tweet yarışı dün ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'nin Türkiye ziyareti sırasında başladı. ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabından İdlib ile ilgili olarak #Eyesonİdlib (#Gözlerİdlib'de) etiketiyle bir paylaşımda bulundu.Rusya Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabından ise, ABD Ankara Büyükelçiliği tarafından paylaşılan videoya yanıt niteliği taşıyan  bir başka tweet atıldı. Rusya Büyükelçiliği'nin hesabından "Takdiri size bırakıyoruz" notu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Suriye ordusunun İdlib'deki Türk askerine yönelik saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada kullandığı sözlerin yer aldığı bir görsel ve Anadolu Ajansı'nın "Pentagon'dan YPG/PKK kontrolünde 10 bin kişilik birlik için 'bütçe' talebi" başlığıyla geçtiği bir habere yer verildi. Doç. Dr Ece Baban, CNN TÜRK canlı yayında büyükelçiliklerin tweet yarışını değerlendirdi. İşte Baban'ın konuşmalarından öne çıkanlar:


KİM DAHA İYİ MÜTTEFİK?


Kim daha iyi müttefik? Aslında bununla ilgili verilmek istenen bir mesaj var. Türk kamuoyuna verilen mesajların yanı sıra devletleri dünya kamuoyuna Türkiye üzerinden vermek istedikleri mesajlar da var. Bu twitter'daki diplomasi aynı zamanda sosyal medyanın aktif olarak kullanılmasını şöyle değerlendirebiliriz: Suriye çok karışık bir bölge. Suriye'de artık sahada belli güçler karşı karşıya geldi. Maalesef önemli kayıplar veriliyor.


İDLİB SEMBOLİK BİR ÖNEME SAHİP


Artık sorunun masada çözülmesi noktasına gelindi. İdlib Suriye savaşında sembolik ve temsili olarak çok önemli bir konuma sahip. Yapılan bütün açıklamalar İdlib'deki karışıklık biterse Suriye'deki iç savaş bitecek gibi bir bakış açısı söz konusu.


JEFFREY'İN TÜRKÇE KONUŞMASININ ANLAMI NE?


Jeffrey'in Türkçe konuşması ve şehitlerimiz ifadesini kullanması dikkat çekici. Burada Amerika'nın iletişim odaklı savaş stratejisi var. Bu Meksika'dan tutun da Afganistan'a, Irak'a gidene kadar izlediği bir strateji. Burada yapılan aslında algı mühendisliği. Geçmiş yıllarda olmuş olsaydı etkili olabilirdi ama sosyal medyanın hakim olduğu bir dönemde, insanların farkındalıklarının arttığı bir dönemde bu mesajların boş olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin hassasiyeti PYD/PKK, ABD'nin aldığı tavır da belli. Amerika ile bu konuda anlaşamıyoruz. Konu Suriye ve Rusya olduğunda ABD'nin devreye girmesi önceliğinin Türkiye değil, Rusya'nın güç kazanmasının önlenmesi ve Türkiye ile ittifakının güçlenmemesi için bu adımları attığını görüyoruz.


RUSYA TÜRKÇE TWEET ATARAK NE AMAÇLIYOR?


Rusya'nın paylaştığı Türkçe tweet'e baktığımız zaman, ABD'nin PKK/PYD'ye verdiği desteği gözler önüne seriyor. Rusya bunu böyle paylaştı ama Rusya PYD'yi terör örgütü olarak tanımlıyor mu? Hayır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS