Son Dakika

ABD yönetimi ile istihbaratı PYD'yi farklı değerlendiriyor

ABD yönetimi ile istihbaratı PYD'yi farklı değerlendiriyor

ABD yönetimi ile istihbaratı PYD'yi farklı değerlendiriyor

ABD'nin IŞİD'e karşı savaşta müttefikleri olduğunu açıkladığı ve Türkiye ile ilişkilerinde krize yol açan PYD/YPG, istihbarat kuruluşunun sitesinde "PKK'nın Suriye'deki kolu" olarak yer alıyor. Türkiye'nin tepkilerine "PKK'dan farklı görüyoruz" yanıtı verilen PYD/YPG için bu niteleme Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin internet sitesinde kullanılıyor.

ABD hükümetinin terörle ilgili elde ettiği tüm istihbaratı bir araya getiren ve analiz eden kuruluşu Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin (NCTC) internet sitesinde bulunan “terör grupları” başlığı altında PKK örgütü hakkındaki bilgiler Kongra-Gel (KGK) başlığında veriliyor.

Çavuşoğlu: "Gündemde Suudi Arabistan ile bir kara harekatı yok"

ABD açıklanan failden emin değil

Metnin başında “daha önce PKK olarak bilinen KGK’nın Irak’ın kuzeyi ve Türkiye’nin güneydoğusunda faaliyet gösteren ayrılıkçı bir grup” olduğu belirtiliyor.

Çavuşoğlu'ndan "IŞİD'le mücadelede YPG'ye değil bize güvenin" mesajı

Örgütün 1984’te silahlı şiddet eylemlerine başladığı kaydedilen metinde, bu eylemler nedeniyle 45 bin kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor. Metinde örgütün güvenlik güçleri, hükümet binaları ve kendilerine karşı çıkan köylülere yönelik eylemler düzenlediği bilgisi yer alıyor.

New York Times'ta Türkiye ABD ilişkileriyle ilgili çarpıcı haber

Yazının son bölümünde ise KGK’nın Suriye’nin kuzeyinde varlığını artırdığı belirtiliyor ve PYD, “KGK’nın Suriye kolu” olarak tanımlanıyor. Bu bölümde şu ifade bulunuyor:

“Kuzey Irak’taki kalesine ek olarak, KGK’nın Suriye kolu olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Suriye’nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca Kürt bölgelerinde kontrol sağlayarak varlığını artırdı, bu da Türkiye’ye yönelik tehdidin yükselmesi ve sınır boyunca gerilimin artmasına dair endişeleri doğurdu.”

ABD Ulusal Terörle Mücadele Merkezi (NCTC), hükümetin terörle ilgili merkezi “bilgi bankası” olarak tanımlanıyor. Merkez ülkenin diğer tüm istihbarat kuruluşlarıyla çalışarak istihbaratı analiz ediyor. NCTC, diğer hükümet kurumlarına istihbarat desteği sağlıyor ve her yıl tüm dünyada faaliyet gösteren terör grupları hakkında bilgileri içeren “Terörle Mücadele Yıllığı” yayımlıyor.

2013 yılında yayımlanan belgede ve kuruluşun internet sitesinde PYD’nin KGK’nın Suriye kolu olduğuna ilişkin ifade yer alırken, 2014 ile 2015 yıllarına ait belgelerde bu ifadede bulunmuyor. 2015’teki Terörle Mücadele Yıllığı’nın indeks kısmında PYD’nin isminin 124’üncü sayfada yer aldığı belirtilmesine rağmen bu sayfaya bakıldığında PYD ile ilgili bir ifadeye
rastlanmıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, geçen hafta, PKK ve PYD/YPG ile ilgili politikalarında değişiklik olmadığını belirterek "PKK’yı yabancı bir terör örgütü olarak görüyoruz. YPG’yi farklı görüyoruz" demişti.