ABD'de Cumhuriyetçi adaylar kozlarını paylaştı, gecenin galipleri...

ABD'de Cumhuriyetçi adaylar kozlarını paylaştı, gecenin galipleri... © AFP

ABD'de kasım ayındaki başkanlık seçimleri kapsamında Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayları, South Carolina eyaletinde 20 Şubat'ta yapılacak ön seçimler öncesinde canlı yayında son kez kozlarını paylaştı.

Ön seçimlerin yapılacağı South Carolina'nın Greensville şehrinde düzenlenen açık oturum, CBS televizyonunda yayınlandı.

Oturuma "emlak zengini" Donald Trump, Teksas Senatörü Ted Cruz, Florida Senatörü Marco Rubio, eski beyin cerrahi Ben Carson, eski Florida Valisi Jeb Bush, New Jersey Valisi Chris Christie ve Ohio Valisi John Kasich katıldı.

Açık oturumda Trump, Bush ailesinin ABD'de başkanlık yaptığı süre içerisinde ülkenin güvenliği konusunda çaresiz kaldığını belirterek, George W. Bush'un 11 Eylül olaylarında gerekli önlemleri alamadığı iddia etti.

Bu iddialara sert şekilde karşılık veren Bush, "Donald Trump televizyonlarda yayınlanan gösteri programlarında boy gösterirken, benim abim George W. Bush, bu ülkenin güvenliğini sağlamaya çalışıyordu" diye konuştu.
Türkiye, YPG mevzilerini vuruyor!
Trump'ın geçen yıl sonunda Rusya ve ABD'nin Suriye'de ortak hareket etmesine ilişkin yorumlarına set tepki gösteren Bush, "Rusya'nın olumlu bir ortak olduğunu düşünmek kesinlikle çok saçma" dedi.

Trump ise Bush'un kendisini yanlış anladığını belirterek, "İlk önce DAEŞ'e karşı güçlü bir şekilde karşı koymak gerekir" ifadesini kullandı. Trump, Şimdiye kadar yaklaşık 5 trilyon dolar para harcadık bu tür görüşlerden dolayı. Eğer böyle düşünmeye devam edersek 50 sene daha bu noktada kalacağız" yorumunu yaptı.

Rusya ve ABD'nin ortak hareket fikrine karşı çıkan Bush, Rusya'nın Suriye'de bulunma amacının DAEŞ olmadığını hatırlatarak, "Bizim desteklediğimiz gruplara saldırıyorlar" ifadesini kullandı.

Açık oturumda ayrıca, aday adayları mülteciler konusunda kozlarını paylaşırken, Cruz ve Rubio arasındaki tartışma dikkati çekti.
Suudi Arabistan jetleri İncirlik'te
Rubio'nun mülteci politikasını "çok yumuşak" şeklinde değerlendiren Cruz, Rubio'nun ülkeye kaçak yollarla giren mültecilere vatandaşlık yolu açmaya çalıştığını iddia etti.

Rubio'nun İspanyolca yayın yapan bir televizyon kanalında verdiği röportaja gönderme yapan Cruz, "Rubio'ya bu konuda güvenemeyiz" dedi. Bunun üzerine ise Rubio, "İşin doğrusu benim ne konuştuğumu nasıl anlamış çok merak ediyorum çünkü kendisi İspanyolca bilmez" karşılığını verdi.

Gecenin galipleri...

Program sonrasında Gravis araştırma şirketinin yaklaşık 2000 kişi üzerinden yaptığı ankete göre gecenin galiplerinin Trump ve Bush olduğu görüldü.

Yapılan genel anketlere göre, Trump Cumhuriyetçiler arasında hala önde giderken, her geçen gün popülerliğini yitirdiği dikkat çekiyor. Buna karşılık ise Cruz yükselişte.

Bugüne kadar en fazla bağışı toplamış Bush'un ise önümüzdeki günlerde anketlerde yükseleceği iddia ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS