ABD'de Cumhuriyetçilerden Obama'nın sağlık reformuna çelme yasası

ABD'de Cumhuriyetçilerden Obama'nın sağlık reformuna çelme yasası

ABD'de, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen sağlık reformunu yürürlükten kaldıran bir yasayı onaylayıp, Beyaz Saray'a gönderdi. Obama'nın yasayı veto etmesi bekleniyor.

Barack Obama'nın, ABD'de hakaret olarak kullanılan "komünist" suçlanmasına bile maruz kaldığı, başkanlık döneminin en çok mücadele verdiği konularının başında gelen sağlık reformuna Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu Kongre'den çelme geldi. Geçen yılın başında yürürlüğe giren yasanın (Healt Care) adına göndermeyle "Obamacare" olarak anılan düzenlemeyle milyonlarca Amerikalı ilk defa sağlık sigortasına kavuşmuştu.


ABD Başkanı Obama, Sağlık Reformu için komik videoda oynadı


Cumhuriyetçilerin en başından beri karşı çıktığı ve iptali için uğraşacaklarını açıkladıkları sağlık reformu yasasıyla ilgili Başkan Obama'ya
ilk çelme ABD Temsilciler Meclisi'nden geldi. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, kamuoyunda "Obamacare" olarak bilinen sağlık reformunu yürürlükten kaldıran bir yasayı onaylayıp, Beyaz Saray'a gönderdi.


400 milyon dolarlık fiyasko


Geçen ay Senato'dan geçen ve aile planlaması için federal bütçeden pay ayrılmasını da engelleyen yasa, ABD Temsilciler Meclisi'nde bugün 181 ret oyuna karşın 240 oyla kabul edildi.


Temsilciler Meclisi Sözcüsü Paul Ryan, yaptığı açıklamada, alternatif bir sağlık yasanın hazırlanması için gerekli çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi.


Meclis'teki Cumhuriyetçiler, bölgelerindeki vatandaşların, sağlık reformu yasasının yüksek maliyetinden şikayet ettiklerini belirtti.


Sosyal güvenlikte yeni dönem başladı


Partililerinden farklı düşünen Temsilciler Meclisi'nde komite başkanı olan Cumhuriyetçi Ben Ray Lujan ise bu yasa teklifinin, 2016'da başkanlık seçimine girecek Cumhuriyetçi Parti'nin potansiyel oy alanlarına zarar vereceğini savundu.


Lujan, "Bu yasa ile hem milyonlarca Amerikan vatandaşının sağlığını tehlikeye atıyor hem de Cumhuriyetçilerin kadınlar, Latin kökenli vatandaşlar ve diğer önemli toplumsal kesimlerle dayanışmasına zarar veriyoruz" dedi.


Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Sylvia Burwell de halkın 2016 yılı sağlık sigortası için "beklenmedik düzeyde" başvuru yaptığına dikkati çekerek, "Amerikan halkı, Washington yönetiminden sağlık sigortasına daha fazla ulaşabilmek için mesafe kat etmesini bekliyor. Ancak bugün Temsilciler Meclisi'nde alınan karar, halkın bu talebinin tersine atılmış bir adım oldu" ifadelerini kullandı.


ABD Başkanı Barack Obama, Cumhuriyetçilerden sağlık reformuyla ilgili gelecek her türlü yasayı veto edeceğini daha önce açıklamıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS