ABD'de Oregon tepkisi: "Silahlı işgalciler siyah ya da Müslüman olsaydı?"

ABD'de Oregon tepkisi: "Silahlı işgalciler siyah ya da Müslüman olsaydı?"

ABD'nin Oregon eyaletinde iki çiftçinin hapsedilmesini protesto için bir kamu binasını 150 kişinin silahlı protestosu ABD'de bir başka tartışmayı daha başlattı. O da şu: "Bu silahlı işgalciler ya siyah veya Müslüman olsaydı?"

ABD'nin Oregon eyaletindeki Burns kasabasında Dwight ve Steven Hammond adlı iki çiftçinin hapse atılmasına tepki gösteren 150 kişilik bir grup silahlanarak 2 Ocak'ta Yaban Hayatını Koruma Merkezi'ni işgal etti. Silahlı isyancıların lideri de kendilerine bir müdahalede bulunulmadıkça silahlarını kullanmayacakları yönünde açıklama yaptı. Kasabanın şerifi de halka işgal altındaki binadan uzak durmaları çağrısı yaptı ve işgalcileri etkisizleştirecek bir baskını falan gündeme getirmedi. İşgali o günden beri sürdüren grubun liderlerinden Ammon Bundy, devletin topraklarının halkın kontrolüne bırakılması talebinde bulundu ve işgali bu oluncaya kadar sürdüreceklerini söyledi.


ABD'de silahlı grubun devlet binasını işgali sürüyor


ABD'nin gündemindeki başlıca sorunlu konularla çakışan bu işgal olayı ülkede bir soruyu gündeme getirdi: "Bu silahlı işgalciler siyah veya Müslüman olsaydı ne olurdu?"


Oyuncak tabancalı çocuğu öldüren polis cezasız kaldı


Müslüman karşıtlığı


Bu soruyu yöneltenlere haklılık sağlayan bir dizi gelişme uzunca bir süredir ABD'de yaşanıyor. Bir yandan polisin sokak ortasında vurduğu siyahlarla ilgili patlak veren isyanlar henüz dinmişken, öte yanda gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimi için yarışan Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump'ta en berrak ifadesini bulan Müslüman karşıtlığı ülkede had safhada. ABD bir yandan da IŞİD gibi radikal İslamcı örgütlerin hedefinde. Zaten Trump'ın söylemine de zemin yaratan bu tür terör eylemleri. Colorado'da bir klinikte ardından da en son Kaliforniya'daki San Bernardino kentinde çok sayıda kişinin öldüğü silahlı saldırıların failleri radikal İslamcı teröristlerdi.


ABD'de polis şiddeti protestoları büyüyor!


Bireysel silahlanma


ABD'nin Oregon'daki silahlı kalkışmayla ilintilendirilebilecek bir diğer gündem de bireysel silahlanma. Yeni bir düzenlemeyle bireysel silahlanmaya ilişkin getirmeye çalıştığı önlemleri açıklarken ABD Başkanı Barack Obama'nın, 2012'de bir okulda öldürülen 20 çocuğu hatırlayarak ağlaması dünya basınına yansıdı.ABD'de polis 17 yaşındaki genci böyle öldürmüş


Tepkiler çığ gibi büyüdü: "Siyah ya da Müslüman olsalardı?"


İşte bütün bu yaşananların üzerine Oregon'daki silahlı milislerin vergi ödemeyi reddettiği için 2 çiftçinin tutuklanmasını protesto amacıyla bir kamu kuruluşunu işgaline, başta sosyal medyada verilen ilk tepki, "Bu silahlı işgalciler ya siyah veya Müslüman olsaydı?" şeklinde oldu. İşgalcilerin "ayrıcalıklı beyazlar" olduğu ve devletin yaklaşımını da bunun belirlediği yönünde, sosyal medyada binlerce mesaj paylaşıldı. Tepki mesajları, sosyal medya diliyle "viral" oldu. Ferguson'da patlak veren isyan hatırlatıldı; ABD polisinin öldürdüğü Michael Brown, Freddie Gray Christian Taylor ve oyuncak bir silahla oynarken vurulan siyah çocuk Tamir Rice'ın isimleri paylaşıldı. Beyazlara ayrıcalıklı yaklaşım, devlet şiddeti, silahlanma ve sağ kanat politikalara eleştiriler yöneltildi. Mesajlarda ABD çifte standartlı ve ırkçı davranmakla suçlandı. Mesajlarda, ABD'nin siyahlara ve 11 Eylül'den sonra da artan bir şekilde Müslümanlara yönelik silah kullanması ifade edildi.


Kaliforniya'da San Bernardino katliamını IŞİD üstlendi


Latuff da çifte standardı çizdi


Bu tartışmalar Brezilyalı muhalif karikatürist Carlos Latuff'un çizgilerine de yansıdı. Latuff, karikatüründe tasvir ettiği, Oregon'daki silahlı işgali telefonla haber alan bir polis şefi, "Ne? Oregon'da bir grup silahlı adam mı? Siyahlar mı? Müslümanlar mı? Hayır? O zaman sakin olun! Onlar vatanseverlerdir" diyor.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS